آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

تجهیز آزمایشگاه‌های نانو به میکروسکوپ‌های ساخت داخل

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش پایگاه خبری دیدگاه مدیریت، محققان چهار شرکت فناور انواع مختلفی از میکروسکوپ‌ها را برای تصویربرداری نانویی و تحقیق در این حوزه به‌ آزمایشگاه‌ها عرضه کردند.

 یکی از شرکت‌های فناور میکروسکوپ SEM با قابلیت مطالعه‌ مورفولوژی، ترکیب شیمیایی سطح و تعیین ضخامت لایه‌های نازک پوشش‌دهی شده روی یک زیر لایه را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

این میکروسکوپ الکترونی دارای قدرت تفکیک ۲۰ نانومتر بوده و از بیشینه بزرگ‌نمایی ۱۰۰ هزار برابر برخوردار است و با کمک تفنگ الکترونی حرارتی تنگستنی خود امکان تصویربرداری از مواد مختلف را فراهم می‌کند. ولتاژ یک تا۳۰ کیلوالکترون ولت این میکروسکوپ شرایط را برای مطالعه طیف وسیعی از ترکیبات شیمیایی فراهم می‌کند. این دستگاه مجهز به پمپ‌های روتاری و توربومولکولار است.

یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو فناوری که بیش از یک دهه سابقه تولید و عرضه میکروسکوپ‌های STM و AFM را دارد، در حال حاضر میکروسکوپ‌هایی برای مقاصد تحقیقات و همچنین میکروسکوپ‌های ویژه برای بخش آموزش تولید می‌کند.

تجهیزات SPM این شرکت امکان تصویربرداری سه بعدی از توپوگرافی نمونه‌ها برای مطالعه شاخص‌هایی نظیر زبری، اندازه دانه، ارتفاع پله‌ها و ناهمواری‌ها را داشته و همچنین جزئیات جالب توجهی درباره سایر مشخصات نمونه نظیر میدان مغناطیسی، ظرفیت خازنی، اصطکاک و فاز ارائه می‌دهد.

تحقیق و دستکاری سطوح تا مقیاس اتمی و نانولیتوگرافی، نوشتن در مقیاس نانو، جابجایی اتم‌ها یا مولکول‌ها و ایجاد ساختارهای مصنوعی از دیگر توانمندی‌های میکروسکوپ‌های SPM ساخته شده توسط این شرکت است.

محققان یک شرکت دیگر نیز برای شناسایی مولکول‌ها و مطالعه پیوندهای شیمیایی میکروسکوپ رامان را تولید و به بازار عرضه می‌کند که محدوده طیفی بین ۲۰۰ تا ۹۰۰ نانومتر و قدرت تفکیک طیفی ۱٫۳ نانومتر دارد. این طیف‌سنج رامان می‌تواند برای مطالعه دسته وسیعی از نانوذرات تا محصولات نهایی نظیر نانوکامپوزیت‌های مختلف پلیمری استفاده شود.

مطالعه برخی آلوتروپ‌های کربن نظیر گرافن و همچنین آنالیز خواص مولکولی لایه‌ها و سطوح نانویی از جمله کاربردهای این میکروسکوپ رامان در حوزه فناوری نانو است.

به نقل از ستاد نانو، علاوه بر ساخت میکروسکوپ‌های الکترونی، برخی تجهیزات جانبی این میکروسکوپ‌ها نیز در داخل کشور تولید می‌شود.

مهندسان یکی دیگر از شرکت‌ها دوربین‌های ویژه‌ای را برای میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) ساخته است که چندین مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی از این دوربین‌ها برای بهبود کارایی میکروسکوپ‌های TEM خود استفاده می‌کنند. این دوربین‌ها توانمندی میکروسکوپ TEM را در ارائه تصاویر بهتر ارتقاء داده و همچنین سرعت تصویربرداری را افزایش داده‌اند.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search