آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

48 کشور مشتریان محصولات نانوفناورانه ایران‌ساخت هستند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

توسعه بازار فناوری نانو جزء اهداف اصلی برنامه توسعه فناوری نانوی ایران است. گسترش صادرات این محصولات، راه یافتن به بازارهای خارجی و کشف بازارهای جدید به تنوع سبد صادراتی کشور و پایداری شرکت های فعال در حوزه فناوری نانو، کمک می‌کند.

اما چرا صادرات برای همه کشورها، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مهم و حیاتی است؟ چرا یکی از اهداف بلندمدت همه مجموعه‌های فعال در زمینه‌ها و عرصه های مختلف به صادرات و ایجاد بازارهای جهانی ختم می شود؟ و در نهایت چرا همه کشورها به دنبال یافتن جایگاهی مناسب و بالا در بازار بین‌المللی هستند؟

به زعم کارشناسان؛ صادرات می تواند بهترین شاخص برای به رخ کشیدن تعاملات و تبادلات یک کشور با دنیا و به نوعی قدرت نمایی در بخش تولید و خدمات محسوب شود. در کنار این کارکرد مهم برای صادرات؛ از ارزآوری فروش محصولات و خدمات به دیگر کشورها هم نباید غافل بود. اینکه بقای کشورها در بازار جهانی به میزان تبادلات مالی آن بستگی دارد یک امر واضح و روشن است.

بر همین اساس یکی از پایه‌های اصلی تعریف شده در شکل‌گیری زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور و قانون جهش تولید دانش بنیان؛ ایجاد فرصت‌های مناسب صادراتی و بازار جهانی برای محصولاتی است که بر پایه دانش و فناوری در کشور تولید شده‌اند و برای ورود به بازار به حمایت‌های دولتی نیاز دارند.

صنعت نانو یکی از حوزه‌های فناورانه‌ای است که در ایران روند رشد و توسعه خود را به خوبی طی کرده و سال ها است محصولات تولیدی در این زمینه هم پای بازار جهانی تولید و عرضه می شوند؛ به همین دلیل ورود این محصولات باکیفیت ایران ساخت به جهان و دیگر کشورها یک ضرورت و هدف مهم است که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان آن را دنیال می‌کند.

ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نیز برای ورود این محصولات به بازار جهانی به دنبال اجرای برنامه‌هایی است که ذیل کریدور فناوری تا بازار عملیاتی شده و به توسعه بازار محصولات نانو کمک کرده است.

بر اساس آمار ارائه شده توسط ستاد در سال 1400 شرکت‌های فناوری نانو موفق به صادرات محصولات این فناوری به ارزش 62 میلیون دلار شده‌اند.

گزارش ها حاکی از این است که پس از سال 1398 حجم صادرات فناوری نانو و محصولات مبتنی بر این فناوری روند صعودی گرفته و صادرات این محصولات در سال 1400 نسبت به سال قبل از آن 53 درصد رشد کرده است.

 

ترکیه و عراق مهم‌ترین میزبانان محصولات نانوفناورانه ایران ساخت

شرکت های تولیدی فناوری نانو در سال 1400، محصولات خود را به 48 کشور صادر کرده اند. ترکیه و عراق مهم‌ترین میزبانان محصولات نانوفناورانه ایران ساخت هستند که شرکت‌های دانش‌بنیان بالای 10 میلیون دلار صادرات به این دو کشور را ثبت کرده اند.

دیگر مشتریان این محصولات هم شامل روسیه، هند، قزاقستان، آمریکا، انگلستان، مغولستان، پاکستان و غیره می‌شود.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search