آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

محصولی ایران‌ساخت تولید عدد تصادفی کوانتومی با نرخ بالا را ممکن کرد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محصولی برای تولید عدد تصادفی کوانتومی با نرخ بالا و قابل قبول که مورد استفاده در زمینه‌های مختلف مانند امنیت اطلاعات، امنیت مالی، محاسبات و ... است، طراحی و تولید شد.

در تمامی سیستم‌های دیجیتالی که به هر منظوری از الگوریتم‌های رمزنگاری استفاده می‌کنند، از سیستم دزدگیر ساده تا کامپیوتر‌ها و سرورهای مراکز حساس، همگی دارای یک فرآیند و یا سامانه‌ی تولید عدد تصادفی هستند که از آن به عنوان مولد کلید‌های رمزنگاری خود استفاده می‌کنند.

تولید اعداد تصادفی با الگوی غیر قابل پیش‌بینی، یک نیاز بسیار ضروری، در سامانه‌های حساس ارتباطاتی است. مولد عدد تصادفی کوانتومی تولید شده در شرکت دانش‌بنیان فرهیختگان حامی علم و صنعت با کمک قوانین مکانیک کوانتومی، با بهره گیری از نویز فاز لیزر قادر به تولید عدد تصادفی کوانتومی با نرخ بالا و قابل قبول است که این اعداد طی سازوکارهای استاندارد ارتباطاتی در اختیار کاربران هدف قرار می‌گیرد.

این محصول با قابلیت اضافه شدن به سرورهای اصلی سامانه‌های مختلف امنیت داده سبدی از اعدد تصادفی غیر قابل پیش‌بینی را ایجاد می‌کند که همین موضوع باعث ایجاد امنیت بالایی برای سامانه‌های ارتباطاتی می‌شود. در واقع در سامانه‌های مبتنی بر رمزنگاری کوانتومی، از QRNG به عنوان هسته اصلی تولید داده‌های مربوط به رمزنگاری استفاده و برای سامانه‌های امنیتی این چنینی یک نیاز ضروری تلقی می‌شود.

در صورتی که سامانه‌های رمزنگاری کوانتومی از منابع کلاسیکی تولید عدد تصادفی استفاده کنند، دچار ضعف امنیتی خواهند شد و از طرف مقابل استفاده از مولد‌های عدد تصادفی کوانتومی باعث تقویت سامانه‌های رمزنگاری کلاسیک فعلی نیز می‌شود و امنیت‌ آن‌ها را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

همچنین از این طرح در بخش‌های تحقیقاتی مربوط به توسعه‌ فناوری‌های کوانتومی و بحث‌های زیست فناوری نوین نیز می‌توان استفاده کرد. در این محصول با استفاده از یک چیدمان نوری و به وسیله بخش‌های پردازشی رشته اعداد تصادفی با مبانی مکانیک کوانتومی تولید می‌شود، این سامانه‌ بر پایه نور لیزر کار می‌کند.

این محصول دارای قابلیت ترکیب با دیگر سامانه‌ها، عملکرد عالی و بدون نقص با اتکا به سامانه‌های خود پایشگر و رابط‌های فراوان و گسترده است. از تعداد تصادفی با کیفیت بالا می‌توان در بسیاری از زمینه‌ها مانند امنیت اطلاعات، امنیت مالی، محاسبات و ... استفاده شود.

سامانه‌ی تولید اعداد تصادفی کوانتومی می‌تواند به عنوان سامانه‌های رمزنگاری، محاسبات شبکه‌های عصبی، تولید رمز یکبار مصرف و برای منابع غیرقابل پیش بینی در هسته مرکزی تولید اعداد تصادفی مورد استفاده قرار بگیرد.

از این محصول برای بانک‌ها جهت تولید رمز‌های غیرقابل پیش‌بینی، برای مراکز نظامی برای کدرمزهای سامانه‌های ارتباطی مرزی و جنگ، برای مراکز  تحقیقاتی جهت انجام شبیه‌سازی‌های نزدیک به واقعیت و برای مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه‌های زیستی و فیزیکی و موسسات گوناگون جهت دستیابی به اعداد تصادفی واقعی جهت قرعه‌کشی و ... نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این محصول تنها در انحصار چند شرکت انگشت شمار در دنیا است که بومی سازی آن بسیار استراتژیک است، این کار در کشور برای اولین بار توسط شرکت فرهیختگان حامی علم و صنعت انجام شده است.

سامانه‌ تولید اعداد تصادفی کوانتومی اولین محصول صنعتی در حوزه فناوری کوانتومی در غرب آسیا و اولین مولد تصادفی واقعی امن با کمک فناوری کوانتومی در کشور محسوب می‌شود و تامین  امنیت داده در سامانه‌های رمزنگاری پساکوانتوم و تولید عدد تصادفی کاملا امن با نرخ ۵۰۰ مگابیت بر ثانیه به صورت برخط از ویژگی‌های مهم این محصول است.

همچنین این محصول قابلیت استفاده بدون حضور اپراتور با استفاده از رابط کاربری هوشمند را دارد و در زیرساخت‌های مالی و بانکی فعلی برای افزایش امنیت قابل استفاده است.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search