آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

دقت آزمون شناسایی ویروس کرونا با دستگاه ایران‌ساخت افزایش یافت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک محصول ایران‌ساخت با تست راستی‌آزمایی استخراج دی‌ان‌ای از فرد مبتلا به کرونا، صحت تست‌های پی‌سی‌آر را به طرز قابل‌توجهی افزایش داده است.

این دستگاه، قابلیت اندازه‌گیری نمونه‎های دی‌ان‌ای و آران‌ای و پروتئین با غلظت‌های خیلی کم و خیلی زیاد را دارد و برای این منظور، نیازی به رقیق‌سازی نمونه‌های غلیظ نیست. نرم‌افزار به‌روزشده این محصول شامل تست‌های پرکاربرد برای اندازه‌گیری انواع پروتئین‌ها، دی‌ان‌ای‌ها، تست‌های سلولی و ... است.

پردازش‌های پیشرفته

طیبه قدس‌الهی مدیرعامل شرکت نانومبنا ایرانیان که این طرح کلان فناوری را اجرا کرده است، گفت: دستگاه نانودراپ اسپکتروفتومتر یک طیف‌سنج بازه کامل مرئی فرابنفش است که برای اندازه‌گیری نمونه‌های کم‌حجم 1 تا 2 میکرولیتر به کار می‌رود.

این دستگاه، پردازش‌های پیشرفته‌ای دارد که قادر است غلظت، کیفیت و خلوص دی‌ان‌ای و پروتئین‌ها را با دقت بالا شناسایی کند.

نخستین در منطقه

طراحی و ساخت سخت‌افزار و نرم افزار این دستگاه به‌طور کامل، در شرکت نانومبنا ایرانیان بومی شده است که این اتفاق در کشور و منطقه، برای نخستین بار تحقق یافته است.

دستگاه شامل بخش‌های اپتیک، مکانیک، نرم‌افزار و الکترونیک است و از زیست فناوری در نرم‌افزار آن استفاده شده است‌.

از کاربردهای این محصول می‌توان به افزایش صحت تست‌های کرونا اشاره کرد. در تست پی‌سی‌آر، ابتدا دی‌ان‌ای ویروس را استخراج کرده و قبل از ارسال آن برای پی‌سی‌آر، این دستگاه بررسی می‌کند که آیا دی‌ان‌ای، درست استخراج شده است یا خیر.

با این عمل، صحت نتایج تست‌های پی‌سی‌آر بالا می‌رود و به همین دلیل، این کارکرد، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که ضمن صرفه‌جویی در مواد آزمایشگاهی و تست‌های پی‌سی‌آر، به کاهش قیمت و زمان این تست‌ها می‌انجامد. اکنون برخی آزمایشگاه‌ها، قبل از تست‌های پی‌سی‌آر خود، از این دستگاه‌ استفاده می‌کنند.

از دیگر کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده در حوزه‌های پزشکی، ژنتیک، زیست فناوری، کشاورزی، علوم سلولی، علوم دارویی، صنایع غذایی، تست‌های بیوشیمی و سایر آزمون‌ها اشاره کرد.

بهتر از نمونه وارداتی

این دستگاه مشابه دستگاه نانودراپ اسپکتروفتومتر آمریکایی که درحال‌حاضر بهترین محصول جهان در این حوزه است، بوده و قابلیت رقابت فنی با آن را دارد. حتی برخی مصرف‌کنندگان اعلام کرده‌اند که محصول ایرانی، از نمونه مشابه آمریکایی بهتر است چرا که نوع مرغوب این دستگاه، وارد ایران نمی‌شود درحالی‎که محصول ایران‌ساخت، در بالاترین کیفیت عرضه می‌شود.

از دیگر مزیت‌های رقابتی محصول ایران‌ساخت در قیاس با نمونه مشابه آمریکایی، خدمات پس از فروش و پشتیبانی علمی و فنی آن است. ضمن آن‌که محصول ایرانی، یک‌سوم نمونه آمریکایی، قیمت‌گذاری شده است.

تاکنون تعداد قابل توجهی از این محصول در دانشگاه‌ها ، پژوهشگاه‌ها و مراکز پزشکی نصب شده و در حال استفاده است.

حمایت منجر به محصول ایران‌ساخت

در تولید این محصول، 10 نفر به‌طور مستقیم و 20 نفر به شکل غیرمستقیم مشغول به کار شده‌اند.

قدس‌الهی با قدردانی از حمایت‌های معاونت در مسیر توسعه این محصول گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در ابتدا، 500 میلیون تومان تسهیلات با بهره کم به شرکت ما اعطاء کرد که پس از موفقیت طرح و اخذ تاییدیه IMed و پروانه تولید از اداره‌کل تجهیزات پرشکی، این تسهیلات، شکل بلاعوض پیدا کرد و شرکت، گام بزرگی در مسیر توسعه این محصول ایران‌ساخت برداشت.

 

 

منبع، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search