آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

کشور را 3 محصول ایران‌ساخت در زمره دارندگان فناوری لیزر قرار داد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کاربردهای گسترده لیزر در صنایع مختلف، پژوهشگران را بر آن داشته تا با وجود شرایط تحریم، به تولید انواع این لیزرها با قابلیت های مختلف همت کنند.

یکی از کاربردهای بسیار مهم لیزر، در حوزه صنایع است. قابلیتی که سبب توسعه فرآیندهای صنعتی کشور شده و به روند تولید انواع محصولات سبک، سنگین و نیمه سنگین، کمک های بسیاری می کند.

در خدمت صنایع فولاد، نفت و گاز

این قابلیت در شرایطی که انتقال دانش و محصولات این فناوری به داخل کشور تحت تحریم های ظالمانه قرار دارد، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

با این رویکرد، پژوهشگران کشورمان موفق به تولید لیزر فیبر ۲ کیلوواتی به روش تاندم شدند. این لیزر که از قابلیت های فراوانی برخوردار است، از نوع تک مود و از خانواده لیزرهای پرتوان محسوب می ‌شود که به توان های چند 10 کیلو واتی قابل ارتقاء است و کاربردهای بسیاری در صنایع فولاد، نفت و گاز دارد.

کاربری در صنایع مادر و استراتژیک

دیگر دستاوردی که با هدف برخورداری کشور از دانش پیشرفته و دستیابی به فناوری های روز دنیا تولید شد، لیزر دیسک نازک پرتوان ۵ کیلووات است.

این لیزر از نوع لیزرهای حالت جامد است که با کاربرد کلیدی در صنایع مادر و صنایع استراتژیک، ایران را به دومین کشور در آسیا تبدیل کرده که به ‎این فناوری دست یافته است. از این محصول می‎ توان در جوشکاری های عمیق مانند جوش پره هر نوع توربین یا موتور هوایی استفاده کرد؛ امکانی که تاکنون در کشور وجود نداشته است.

مناسب برای صنعت جوشکاری

دستاورد دیگر این حوزه، لیزر فیبر با توان ۱۰ کیلووات است. این دستگاه لیزر قادر است با سرعت 5 متر بر دقیقه، دو ورق فولاد 5 میلی متر را به هم جوش دهد که برای بهره مندی در صنعت جوشکاری طراحی شده است.

این سه دستاورد نوین حوزه لیزر پس از آن بومی سازی شد که معدود کشورهای صاحب این صنعت، از فروش و انتقال فناوری آن به ایران خودداری کردند. پژوهشگران کشورمان با حمایت ستاد توسعه فناوری‌ های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اقدام به تامین نیازهای استراتژیک کشور در حوزه لیزر کردند تا ایران در زمره معدود کشورهای دارنده این فناوری قرار بگیرد.

 

 

منبع، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search