آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

ایران چهارمین تولیدکننده تیپ میکروسکوپ جهان شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پس از کشورهای روسیه، آمریکا و آلمان حالا ایران به عنوان چهارمین تولید کننده تیپ میکروسکوپ در جهان شناخته می‌شود.

میلاد قارونی عضو هیات مدیره شرکت نانوحسگرهای هوشمند لوتوس از تولید تیپ میکروسکوپ ایران‌ساخت گفت و ادامه داد: این تجهیز، یک ابزار در ابعاد نانومتری است که با استفاده از فرآیندهای پیشرفته ساخته می‌شود.

میکروسکوپ نیروی اتمی نوعی از میکروسکوپ با وضوح تصویر بسیار بالا است که در حد کسری از نانومتر، تصاویری یک هزار برابر بهتر از پردازش نوری حدی ارائه می‌دهد.

کمک به توسعه فناوری‌ها

اطلاعات با احساس کردن یا لمس سطح با یک کابل مکانیکی جمع‌‌آوری می‌شود. عناصر و حسگرها، حرکات کوچک ولی دقیق و صریح را با فرمان الکترونیکی تسهیل می‌کنند، اسکن دقیق را امکان پذیر می‌‌سازند.

تیپ میکروسکوپ در طیف وسیعی از رشته‌های علوم طبیعی شامل فیزیک جامدات، دانش و فناوری شبه رساناها، مهندسی مولکولی، شیمی و فیزیک پلیمر، زیست‌فناوری مولکولی، زیست‌فناوری سلولی و دارو کاربرد دارد

با کمک این ابزار میکروسکوپی می توان ضمن شناسایی اتم‌ها در سطح، تعاملات بین یک اتم خاص و اتم‌ های همسایه آن را ارزیابی کرد.

همچنین تغییرات در ویژگی‌ های فیزیکی و تغییر در چیدمان اتمی بادستکاری اتمی از جمله کاربردهای تیپ میکروسکوپ در دانش فیزیک است.

در زیست‌فناوری مولکولی، تیپ میکروسکوپی می‌تواند برای مطالعه ساختار و ویژگی‌های مکانیکی یا اجتماع پروتئین‌ها استفاده شود. برای مثال، از میکروسکوپ نیروی اتمی برای تصویربرداری از ریزلوله‌ها و اندازه‌گیری سختی آن‌ ها استفاده می ‌شود.

تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی در زیست‌شناسی سلولی را می توان در تشخیص دادن سلول سرطانی از غیرسرطانی بر اساس سختی سلول‌ها سعی کرد.

شرکت نانوحسگرهای هوشمند لوتوس در تولید تیپ میکروسکوپ، ایران را خودکفا کرده و به صورت کامل این دانش بومی شد که حدود 25 فرصت شغلی نیز ایجاد شده است.

یک‌چهارم قیمت

این مدیر حوزه دانش بنیان با اشاره به این که تیپ میکروسکوپ یک چهارم نمونه خارجی قیمت دارد، توضیح داد: تیپ میکروسکوپ فقط در کشورهای روسیه، آمریکا و آلمان تولید می شود و ایران به عنوان چهارمین تولید کننده تیپ میکروسکوپ در عرصه جهانی شناخته می‌شویم. محصولی که در نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت به نمایش در می آید.

نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت 23 آذرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح خواهد شد و تا 26 آذرماه سال جاری به صورت حضوری میزبان شرکت‌کنندگان بوده و در طول سال به صورت مجازی برقرار خواهد بود.

تولیدکنندگان، بیش از 9هزار محصول فناورانه در حوزه خدمات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت را در قالب این رویداد ارائه می‎دهند که جزئیات این محصولات و شرکت‌ها در وب‌سایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت به نشانی https://iranlabexpo.ir قابل مشاهده است.

در این برنامه حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را براساس سطح بندی تجهیزات در نمایشگاه پرداخت می کند.

 

 

منبع، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search