آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

نسل نخست سیستم‌های کاشتنی در مغز تکمیل شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از اهداف ستاد توسعه علوم و فناوری­ های شناختی در بخش توسعه ابزارهای خواندن و نوشتن در مغز، تشویق محققان برای فعالیت در حوزه پژوهشی ایمپلنت ­های مغزی است.

از سال 1393 تاکنون، علاوه بر 10 عنوان پروژه مدولار که در ابتدای فعالیت کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد تصویب شد، چندین عنوان طرح مطالعاتی و پژوهشی دیگر نیز در سال­های 1396 تا 1398 به این مقوله افزوده شد. این رخداد سبب شد تا در مجموع، با احتساب طرح ­های پیشین مصوب ستاد، 18 عنوان طرح با حدود 156 محقق در 13 دانشگاه کشور در حال اجرا و یا اتمام ­یافته باشد.

توسعه ابزارهای نوین برای ارتباط دوسویه با مغز

از برنامه­ های مهم کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد که از مدتی پیش توسط کارگروه توسعه فناوری ­ها و ابزارهای نوین برای ارتباط دوسویه با مغز پیگیری می ­شود، می­توان به تامین خدمات ساخت مدار مجتمع، ارائه اطلاعات و مشخصات فنی مربوطه و همچنین تامین دسترسی به کتابخانه سلول­ های دیجیتال مورد نیاز برای انجام پروژه­ های ایمپلنت مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری ‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد.

مرحله دوم ساخت تراشه­

در حال حاضر این فعالیت منجر به انعقاد قرارداد بین ستاد توسعه علوم و فناوری­ های شناختی و یکی از شرکت ­های فعال در حوزه میکروالکترونیک کشور شده است که با توجه به برنامه ­ریزی انجام‌ شده، اولین فاز ساخت مدارهای مجتمع در اواسط پاییز 1398 آغاز شد و انتظار می ­رود در ابتدای زمستان سال 1400، نتایج آزمایش­­ های مورد نظر بر روی تراشه ­های ساخته ‌شده، آماده انتشار شود تا پس از رفع ایرادهای احتمالی، مرحله دوم ساخت تراشه­ های مدنظر در دستور کار قرار گیرد.

در این خصوص، برنامه ­­ریزی برای طراحی نسل دوم و تشکیل جلسات کارگروه با حضور اساتید شناخته ‌شده در این حوزه در دستور کار قرار دارد. میانگین آخرین میزان پیشرفت تاییدشده توسط ناظران طرح ­های مصوب در پروژه مدولار ایمپلنت مغزی تا پایان سال 1399 برابر با 70 درصد بود و انتظار می ­رود در زمستان سال 1400، این میزان تا 90 درصد افزایش یابد.

 

 

منبع، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search