آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

ستاری: طراحی و تولید پیکره هوش مصنوعی در کشور بومی‌سازی شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این گزارش با اشاره به تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه پیکره هوش مصنوعی در کشور، گفت: تامین نیازهای کشور در حوزه هوش مصنوعی یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری است. بر همین اساس پروژه حمایت از تولید پیکره برای کاربردهای مختلف در حوزه هوش مصنوعی را مورد حمایت قرار داد. تولید پیکره‌هایی در  زمینه‌های مورد نیاز کشور مانند پردازش متن، پردازش تصویر، پردازش گفتار، داده‌کاوی و حوزه‌های پزشکی.

وی افزود: در همین راستا ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با هدف حمایت از تولید پیکره برای کاربردهای مختلف درحوزه هوش مصنوعی، از طرح‌های فناورانه این حوزه در قالب اعطاء تسهیلات بلاعوض و وام حمایت کرده است.

حمایت از ماشین‌سازی بومی

وی در بخش دیگری از این گزارش صدروزه به برنامه ماشین‌سازی اشاره کرد و با تاکید بر رفع موانع موجود بر سر راه این کار، گفت: صنعت ماشین سازی، یکی از صنایع حساس و گلوگاهی برای توسعه سایر بخش ها و صنایع است. وابستگی در این صنعت یکی از مهم ترین موانع توسعه صنعتی کشورها است به همین دلیل توسعه آن به یکی از اولویت‌های دولت‌ها بدل شده است.

وی ادامه داد: سالها است که بازار بزرگ و سودده این صنعت راهبردی به بهانه حمایت از حفظ و افزایش ظرفیت تولید به دست واردکنندگان و تولیدکنندگان خارجی افتاده است. براساس برآوردهای انجام شده سالانه بین 4 تا 6 میلیارد دلار ماشین آلات صنعتی به کشور وارد می شود که سهمی بالغ بر 10 تا 15 درصد از کل واردات سالانه کشور را به خود اختصاص داده است.

پرداخت 50 درصد قیمت ماشین‌آلات به‌عنوان یارانه به خریداران

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: گزارش‌های گویای آن است که صنایع کشور در این حوزه آسیب‌پذیر هستند و با تحریم بخشی از تجهیزات، ممکن است سطح تولید و اشتغال کشور به شدت تحت تاثیر قرار گیرد و چالش های بزرگ اقتصادی و حتی امنیتی در کشور ایجاد شود.

وی افزود: در چارچوب این برنامه تا سقف 50 درصد قیمت ماشین‌آلات به عنوان یارانه به خریداران ماشین‌آلات ساخت‌داخل پرداخت شده است و ضمن حمایت از ساخت ماشین‌آلات پیشرفته جدید، صدور گواهی ساخت‌داخل برای سازندگان ماشین‌آلات پیشرفته نیز صورت می گیرد.

به گفته ستاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ارائه تسهیلات خرید ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل، به توسعه بازار این ماشین‌آلات کمک می‌کند. طی صد روز اخیر 24 ماشین آلات و تجهیزات صنعتی خطوط تولیدی ایران ساخت با حمایت های معاونت علمی فروخته شده‌ است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری میزان تسهیلات ارائه شده در این مدت برای توسعه ماشین‌سازی را 161 میلیارد ریال عنوان کرد که بازاری 312 میلیارد ریالی ایجاد کرده است.

افتتاح 6 خانه خلاق و نوآوری در کشور در راستای تقویت اقتصاد خلاق

ستاری در این گزارش همچنین به افتتاح خانه‌های خلاق و نوآوری در کشور به عنوان برگ زرین دیگری از خدمات ارائه شده در زیست بوم فناوری و نوآوری اشاره کرد و گفت: خانه خلاق و نوآوری همارا، در حوزه تولید محتوا و رسانه های دیداری و شنیداری، خانه خلاق و نوآوری تقوی گرگان، در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق با تمرکز بر گردشگری، خانه خلاق و نوآوری دانادل، با اولویت نوآوری های اجتماعی و صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان، خانه خلاق و نوآوری راه ابریشم، یک پلت فرم نوآوری و آموزشی در حوزه آموزش و یادگیری، خانه خلاق و نوآوری جامپا، در حوزه توانمندسازی جوانان و آموزش مهارت مبتنی بر اشتغال کودکان کار و خانه خلاق و نوآوری همشهری، در حوزه رسانه و ارتباطات و محتوای دیجیتال با حمایت ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق افتتاح شدند.

وی به دیگر موارد اقدامات ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق اشاره کرد و گفت: حمایت از اعطای سیدمانی به 12 خانه خلاق و نوآوری و تایید و صدور 25 گواهی خانه خلاق و نوآوری و راه اندازی و تقویت صندوق صنایع خلاق از جمله اقدامات این ستاد در 100 روز نخست فعالیت در دولت جدید بوده است.

افزایش چشمگیر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق

ستاری در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به افزایش قابل توجه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق کشور از ابتدای شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری تاکنون، بیان کرد: تا پایان سال 1392، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان تایید شده 55 شرکت بود که این آمار تا پایان سال 1394 به 2 هزار و 275 مورد افزایش یافت و این عدد تا سال 1395 به رقمی بالغ بر 2 هزار و 960 شرکت رسید. امروز نیز بر اساس آخرین گزارش‌های ارائه شده 6 هزار و 422 شرکت دانش بنیان و 1400 شرکت خلاق در کشور فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و خلاق، گفت: در این قانون مترقی حمایت‌های متنوعی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق پیش‌بینی شده است.

 

 

منبع، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search