آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

ایرانیزه شدن لوله‌های پلی اتیلنی حاوی نانوذره‌ها

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شرکت لوله گستر خادمی با تولید نانوذره‌هایی که در لوله‌های پلی اتیلنی به کار می‌روند، فرآیند آب‌رسانی را افزایش داده و ویژگی‌هایی چون استحکام و مقاومت در برابر کرنش خزشی را به این لوله‌ها افزوده است.

بسپار یا پلیمرها، جزو مواد شیمیایی ترکیب‌های شیمیایی هستند که از درشت‌مولکول‌ها تشکیل شده‌اند و با ساختار در هم تنیده و پیچیده‌ای که دارند، می‌توانند ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی داشته باشند. از مهم‌ترین ویژگی پلیمرها، انعطاف‌پذیری و استحکام بالای آن‌ها است به همین دلیل در صنایع گوناگونی مثل نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و بسیاری از صنایع وابسته دیگر به کار می‌روند.

اما به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین پلیمرها، می‌توان از پلی‌اتیلن یاد کرد که با ویژگی‌های منحصر به فردش، جزو پرکابردترین انواع بسپارها در صنایع است. این نوع از پلیمرها، علاوه بر ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی مناسب، انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری بالایی دارند و در جایگاه نخست پلاستیک‌ها جای می‌گیرند.

 

عارضه‌ای به نام خزش استحکام‌

پلی اتیلن علاوه بر تمامی مزیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد، از مقاومت خزشی پایینی برخوردارند و به همین خاطر، با وجود تمامی مزیت‌های محصر به فردشان، در این ویژگی ضعف دارند.

پدیده خزش، مشکلی است که به طور عمده در پلاستیک‌ها و فلزات به چشم می‌خورد. این پدیده مبتنی بر زمان، باعث می‌شود مواد در مدت طولانی ویژگی‌های خود را از دست بدهند. عارضه‌ای که پلی‌اتیلن‌ها نیز به آن مبتلا هستند.

اما با کمک توانمندی این شرکت فناور در حوزه نانوفناوری، لوله‌های پلی اتیلن تولید شده حاوی نانوذره‌ها، علاوه بر مقاومت بالا دربرابر تنش‌های فیزیکی و شیمایی مانند ضربه، ساییدگی، فشار، خوردگی شیمیایی و پوسیدگی، تابش خورشید، پرتوهای مادون قرمز و ماوراء بنفش، عاری از آلایندگی‌های باکتریایی هستند وبه حفظ سلامت کمک می‌‌کنند.

 

افزایش مقاومت با تکیه به نانوفناوری

اعمال بار و فشار که موجب تغییر شکل و از دست رفتن ویژگی‌های فیزیکی و دینامیکی موادی چون پلیمرها می‌شود، چالشی است که به کمک نانوفناوری حل می‌شود و بر همین اساس، این شرکت فناور، باتوسعه نانوذره‌ها به طور کامل در سطح پلیمر توانست خزش را در لوله‌ها به مدت زمان بالایی افزایش دهد.

لوله‌های نانویی ایران‌ساخت در خطوط انتقال آب، فاضلاب شهری و روستایی،آبیاری تحت فشار، سامانه‌های اطفای حریق کاربرد دارند.

همچنین برای حفاظت از مسیرهای انتقال برق، کابل‌های مخابراتی و فیبر نوری، انتقال سیالات صنعتی و همچنین سامانه‌های تهویه و آبیاری ثابت و متحرک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

ویژگی‌های منحصر به‌فرد در پلی‌اتیلن‌های نانویی ایران‌ساخت

از دیگر ویژگی‌های این محصول ایران‌ساخت می‌توان به مقاومت بالا در برابر تنش‌های دمایی، زمین لرزه، و تنش‌های شیمیایی و زنگ‌زدگی اشاره کرد.

شرکت لوله گستر خادمی با تولید لوله و تجهیزات مبتنی بر پلی اتیلن با استفاده از نیروی انسانی دانش‌آموخته و تجهیزات فناور و تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ساخت، بی‌نیازی کشور به واردات را با تولید محصولات دانش‌بنیان روزآمد در دستور کار قرار داده است.

در حال حاضر بخشی از واردات حوزه پلیمر به لوله‌های پلی‌اتیلن اختصاص دارد که تولید این فرآورده در کشور، ضمن کاهش ارزبری و وابستگی به واردات زمینه اشتغال ده‌ها نیروی انسانی را به صورت مستقیم و صدها نفر به صورت غیر مستقیم در صنایع وابسته را فراهم می‌کند.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search