آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

تدوین سند توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سند توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست تدوین شد تا تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات در این صنعت راهبردی یکپارچه و منجسم شود.

این سند که در چهار بخش «آب»، «خشکسالی»، «فرسایش» و «محیط‌زیست» تنظیم شده حاصل تلاش چندین ساله فرهیختگان، اساتید و کارشناسان بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی است و نقشی تاثیرگذار در توسعه اقتصادی، امنیت غذایی، حفظ محیط‎زیست و اشتغال‌زایی در کشور دارد.

طبق آمارهای موجود جهانی ایران در میان کشورهایی قرار دارد که سالانه نزدیک به ۸۰ درصد ذخیره آب در دسترس خود را مصرف می‌کنند. این یعنی ما با وضعیت «خیلی بحرانی» مواجه هستیم. به همین دلیل مدیران و فرهیختگان این حوزه به این صرافت افتادند که یک سند ملی برای بهینه‌سازی مصرف آب در کشور تدوین کنند. بر همین اساس نیز سند توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست تدوین شد.

«بهینه‌سازی مصرف آب»، «حفاظت، پایش مسائل و مشکلات زیست محیطی»، «ریزگردها و کنترل و پایش آنها» و «افزایش آلاینده‌ها در محیط‌های آب، خاک و هوا» 4 موضوع اصلی است که در این سند مدنظر قرار دارد.

در این سند تاکید شده است که پس از ابلاغ آن باید همه تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در حوزه توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست منطبق با مفاد این سند صورت گیرد و یک هم‌افزایی میان نقش‌آفرینان این حوزه اتفاق بیفتد. کاری که تنها با توسعه فناوری و عملکرد دانش‌بنیان‌ها امکانپذیر است.

این سند مهم و راهبردی پس از پیگیری‌های مستمر و جدی کارگروه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و به همه دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد تا یک مرجع قانونی و مشخص برای تصمیم‌گیری‌های این حوزه در دسترس باشد و نقشه راه فناوری و شناسایی اولویت‌ها منطبق با مفاد مطرح شده در این سند صورت گیرد.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search