آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

آغاز حرکت مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آیین راه‌اندازی مرکز نوآوری و فناوری زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی برگزار شد تا زیست بوم فناوری و نوآوری این حوزه گسترده شود.

کامبیز مهدی‌زاده مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، اسماعیل قادری فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی و علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این مراسم حضور داشتند.

کامبیز مهدیزاده مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم با ایجاد بستری برای تبدیل ایده‌های نوآورانه و فناورانه به کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق این حوزه گفت: با راه‌اندازی مرکز نوآوری زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، کشورمان یک گام به سوی بهره‌گیری نوآورانه از ظرفیت‌های نهان علوم و فناوری‌های زمین شناسی و زیست‌بومی برای خلق ارزش افزوده و اشتغال با کسب‌ و کارهای نوآور و خلاق این حوزه ایجاد شد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به تسهیل ورود استارتاپ‌ها به حوزه زمین شناسی، عنوان کرد: در حال حاضر 53 شرکت دانش‌بنیان و فناور در حوزه‌های گوناگون زمین شناسی و معدن با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به فعالیت هستند. با راه اندازی این مرکز تخصصی، تعداد استارتاپ‌ها و شرکت های فناور این حوزه ها با همت جوانان این کشور، افزایش می‌یابد.


مهدی‌زاده با تأکید بر ضرورت توجه جدی‌تر به علوم و فناوری‌های زمین و رویکرد ویژه مدیریت کلان کشور به این حوزه، گفت: در اکثر کشور‌های دنیا وزارت زمین شناسی وجود دارد که این دال بر اهمیت ویژه به این علم است. در کشور نیز ما باید برای علوم پایه هزینه کنیم، نگاه کلان ما در کشور باید افزایش بودجه سالیانه ارگان های پژوهشی باشد.

وی افزود: برای تحقیق و توسعه برای علم و به دست آوردن اطلاعات پایه که اساس زمین‌ شناسی و معدن است باید هزینه کرد. به خصوص سازمانی که کارش صحرایی و عملیاتی است.


یک گام اثربخش در خلق ارزش افزوده
مهدی‌زاده، راه اندازی مرکز نوآوری و فناوری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور را یک گام اثربخش در خلق ارزش افزوده از ظرفیت‌های نهفته کشورمان گفت: با ایجاد این مرکز، زمینه‌ای برای جان گرفتن توسعه کسب و کارهای استارتاپی حوزه زمین ‌شناسی ایجاد شد. این رویداد مبارک برای جامعه زمین‌ شناسی، زمینه‌ساز تحقق ایده ‌ها و طرح‌های نوآورانه در این حوزه را فراهم می‌کند.

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: با راه ‌اندازی این مرکز، دوستداران زمین و واحدهای نوآور صاحب ایده در حوزه علوم زمین که فعالیت آنها از مرحله استارتاپی عبور کرده با حمایت معاونت علمی می‌توانند ایده‌ های خود را تجاری کنند.

مهدی‌زاده، مهم‌ترین هدف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را حمایت زیرساختی از ایده‌های نو و تجاری‌سازی فناوری‌ها عنوان کرد و افزود: حمایت از ایده های نوآورانه و فناورانه مهم‌ترین رسالت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و امروز نیز با حمایت از راه اندازی این مرکز، بستری فراهم شد تا جوانان زمین شناس و خلاق که صاحب طرح های نو و فناور هستند، بتوانند در این مسیر حرکت کرده و گام های موثر در راه ارتقای این علم بردارند.

وی با اشاره به اهمیت علوم و فناوری‌های زمین در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و جهش تولید گفت: باید بر فضاهای خالی در این عرصه تکیه کنیم و به دنبال تقاضاها و طرح های جدیدی برویم که پیش‌تر وجود نداشته اما نیاز به آن احساس می‌شود.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با تأکید بر ضرورت گذار از اقتصاد نفتی و خام‌فروشی ادامه داد: برای توسعه کشور نیاز است از اقتصاد نفت پایه فاصله گرفته و به سمت اقتصاد فناورانه و دانش بنیان حرکت کنیم که این امر با ایجاد بستر و شرایط زیست بوم زمین‌شناسی میسر خواهد شد.

 

ایجاد پلی برای رسیدن دانش و نوآوری به بازار

در بخش دیگری از این مراسم، اسماعیل قادری‌فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تسهیل‌گری برای کسب‌وکارهای نوآور، خلاق و دانش‌بنیان در حوزه زمین‌شناسی را محور اصلی راه‌اندازی این مرکز نوآوری عنوان کرد و افزود: معاونت علمی به عنوان تسهیلگر بخش فناوری و نوآوری کشور با ایجاد زیست‌بوم نوآوری تلاش کرده است زیست‌بوم نوآوری در بخش‌های گوناگون کشور از جمله حوزه زمین شناسی و معدن را محقق کند.

وی راه‌اندازی شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری تخصصی را در همین راستا دانست و گفت: نسل نخست استارتاپ‌ها، خدمات دهندگان مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات بودند اما از سال ۹۵ به این سو، با شکل‌گیری شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری تخصصی، استارتاپ‌ها، شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان به تمامی فناوری‌های پیشرفته راه یافته‌ است.

قادری‌فر، هدف از ایجاد مراکز نوآوری را ایجاد بستری برای خلق ارزش افزوده از دانش عنوان کرد و گفت: این مراکز و دیگر حلقه‌های زنجیره نوآوری، دانش انباشته و متمرکز در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی همچون پژوهشگاه‌ها را با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها، به ارزش افزوده و اشتغال بدل می‌کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه حوزه زمین شناسی یکی از مزیت‌های سرزمینی کشورمان به شمار می‌رود ظرفیتی فراهم کنیم که نوآوری به این حوزه پیوند بخورد. بنابراین برای راه‌اندازی مرکز نوآوری در حوزه زمین شناسی از سال گذشته اقدام شد و با توجه به تراکم شرکت های دانش بنیان در تهران، تصمیم بر این شد که نخستین مرکز نوآوری در این حوزه در پایتخت شکل بگیرد البته شعب دیگر مراکز نوآوری در حوزه زمین‌شناسی نیز به زودی و در شهرهای دیگر راه‌اندازی خواهد شد.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری، ایجاد پلی میان دانش و بازار کار را مهم‌ترین هدف محوری این مرکز نوآوری دانست و گفت: می بایست از فرصت‌های پنهان اشتغال، ارزش افزوده و صادرات، با ورود بخش خصوصی و ایجاد مراکز نوآوری حمایت شود.

قادری فر با اشاره به ظرفیت و فرصت‌های کمتر توجه شده بسیار زیاد در تمامی عرصه های زمین شناسی عنوان کرد: از اکتشاف، استخراج و فراوری، مملو از فرصت‌های نوآورانه‌ای است که مرکز نوآوری با حضور راهبرهایی که بلد راه هستند، زمینه را برای تبدیل ایده های نوآورانه به کسب و کار و ظهور اقتصاد نوآورانه در حوزه فناوری‌های زمین‌شناسی فراهم خواهد ساخت.

 

فرصتی برای تکمیل زنجیره ارزش

علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ایجاد مرکز نوآوری را فرصتی برای تکمیل زنجیره ارزش در این حوزه دانست و افزود: با توجه به ظرفیت‌های نهفته زمین‌شناسی، جای خالی مرکز نوآوری در این حوزه به شدت، احساس می شد و با حمایتی که از سوی معاونت علمی و فناوری صورت گرفت امیدواریم تا شاهد نوآوری‌ها در این حوزه باشیم.

وی با اشاره به ضرورت فراهم آوردن بستری برای کمک به استفاده از مزیت‌های زمین‌شناختی کشورمان با تکیه به دانش و فناوری‌های روز گفت: تولید ثروت از طریق اکتشاف و صیانت از ثروت ملی با شناخت مخاطرات در این حوزه جزو اقداماتی است که در دستور کار داریم.

شهیدی، با تأکید بر ضرورت پررنگ شدن نقش زمین شناسی در اقتصاد کشور، ادامه داد: در حال حاضر بخش زمین شناسی به طور میانگین ۷ تا ۸ درصد در تولید ناخالص ملی کشور نقش دارد و تلاش می‌کنیم هم گام با توسعه جهانی به جایگاه واقعی کشور نزدیک شویم.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search