آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

توسعه اکتشافات معدنی به فناوری های نوین

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تیمی فناور با رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی محیط‌زیستی به حوزه فعالیت‌های معدنی برای اکتشاف مواد فلزی و غیرفلزی ورود کرد.

گروه صنعتی معدنی زرمهر مارلیک از جمله شرکت‌های دانش‌بنیانی است که از سال 77 پا به عرصه اقتصادی کشور گذاشت و با ورود به صنعت معدن در تلاش است تا با رعایت پروتکل‌های محیط‌زیستی، صنعت معدن را توسعه دهد.

به گفته سیدرضا زیارت‌نیا مدیر عامل این مجموعه، کارخانه استحصال فلزات گرانبهای این مجموعه فناور سال84 وارد فاز ساخت و نصب ماشین‌آلات شد. در این کارخانه شمش طلا و نقره پس از طی مراحلی فناورانه و با کمک دستگاه‌های مدرن و به روز استخراج می‌شود.

وی افزود: برای تولید طلا پس از عملیات استخراجی در معدن و حمل کانسنگ حاوی طلا و نقره، آنالیز این مواد در آزمایـشگاه انجام می‌شود. سنگ شکنی مرحله بعدی کار است. در این مرحله توسط سنگ‌شکن‌های فکی و مخروطی سنگ ها از 40 سانتیمتر به 12 میلی‌متر تبدیل می‌شوند. مواد حاصل وارد آسیاب گلوله‌ای می‌شود.

این فعال فناور ادامه داد: ورود خروجی آسیاب به سیستم جداسازی اتوماتیک مرحله بعدی است و ذرات با ابعاد 75 میکرون جداسازی و به مخازن لیچینگ ارسال می‌شود. بقیه ذرات مجدد برای خرد شدن به آسیاب باز گردانده می‌شوند. در داخل تانک‌های لیچینگ با اضافه شدن آهک هیدراته و سیانید و همچنین دمیدن هوا به داخل تانک طی زمان مشخص، قطعات کربن فعال، طلا را به خود جذب می‌کنند.

زیارت‌نیا با بیان اینکه پس از تایید آزمایشگاه، وزن مشخصی از کربن اکتیو از تانک لیچینگ گرفته شده و وارد فاز الوشن(شست و شوی شیمیایی) می‌شود، گفت: کربن‌ها توسط آب و اسید کلریدریک در چندین مرحله شستشو و به ستون جداسازی می رسد. در این ستون تحت فشار بسیار زیاد و حرارت غیر مستقیم، طلا از کربن جدا شده و به فاز محلول می‌رود. سپس محلول برای جداسازی طلا وارد اتاق فرآوری طلا و طی پروسه‌ای تبدیل به طلای ناخالص می‌شود.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان افزود: در مرحله پالایش طلا، با تجهیزات مدرن، طلا، نقره و ناخالصی‌های آن توسط تجهیزات بسیار پیشرفته جدا و طی پروسه‌ای طلا به عیار 999.9 می‌رسد و توسط کوره‌های القایی با فناوری بالا ذوب و توزین و عیارسنجی می‌شود. همچنین نقره نیز با خلوص 99.9 تولید و برای ریخته‌گری به واحد واحد ذوب می‌رسد.


سنجش عیار طلا و نقره تولیدی

وی افزود: ما در تلاشیم تا با رعایت استانداردهای محیط‌زیستی حین کار، آسیبی به این دارایی طبیعی و خدادادی وارد نشود. گروه زرمهر با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی و استانداردهای ملی و بین‌المللی به حفظ و بهسازی محیط‌زیست منطقه کمک می‌کند.

این فعال دانش‌بنیانی ادامه داد: کانسار طلای کوه زر در 180 کیلومتری جنوب شهر مشهد و در 40 کیلومتری شمال غربی شهرستان تربت حیدریه واقع شده است. این معدن با بیش از 17 کیلومتر مربع دربرگیرنده مجموعه‌ای از زون‌های کانی‌سازی است که در تمام سطح محدوده پراکنده و تاکنون 33 زون‌کانی‌سازی در این منطقه شناسایی شده است.

زیارت نیا همچنین بیان کرد: آزمایشگاه گروه صنعتی معدنی زرمهر نخستین آزمایشگاه اکرودیته اندازه‌گیری عیار طلا و نقره در کانسنگ معدنی در کشور است. همه آزمایش‌های مرتبط با آنالیز کانسنگ معدنی طلا در این آزمایشگاه انجام می‌شود. عیارسنجی شمش طلا تا دقت 999.9 و شمش نقره تا دقت 99,9 در این آزمایشگاه میسر است.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search