آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

محققان دستگاه تصویربرداری نوری از مغز را ساختند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تیمی تحقیقاتی در دانشگاه فردوسی مشهد موفق به طراحی و ساخت سیستم ثبت تصویربرداری نوری از مغز شد.

این محققان با حمایت­ ستاد توسعه علوم و فناوری­ های شناختی معاونت علمی و فناوری این سیستم را طراحی کردند تا گامی برای توسعه و پیشرفت فناوری­های شناختی باشد. با این سیستم ثبت تصویربرداری fNIRS برای مانیتورینگ فعالیت همودینامیک مغز شد.

 

جواد صفایی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: محققان در این تلاش تحقیقاتی توانستند سیستم بسیار حساس، دقیق و قابل اتکا برای تصویربرداری نوری از مغز به روش fNIRS را بر پایه تجربیات توسعه آن مشابه در اروپا در این مرکز علمی طراحی کنند.

وی ادامه داد: سیستم تصویر برداری طیف نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک، یک فناوری تصویر برداری نوری است که می تواند پاسخ ­های همودینامیک مرتبط با فعالیت عصبی در مغز یا بافت عضلات را اندازه­ گیری نماید.

به گفته وی، این سیستم را می­‌توان به آسانی و به صورت همزمان با دیگر سیستم ­ها مانند EEG، ECG، سیستم ردیابی چشم، تنفس، فشار خون و دیگر فعالیت ها مورد استفاده قرار داد تا بتوان ارزیابی جامع­ تری از فعالیت مغز انسان به دست آورد.

صفایی افزود: از طریق طراحی و ساخت این سیستم می توان امکان تجزیه و تحلیل کمّی عملکردهای مختلف مغزی از قبیل حافظه کاری، تصمیم­گیری، طرح ریزی، توجه، حل مسئله و غیره در حین انجام تکالیف شناختی را برای محققان فراهم کرد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه انعطاف پذیری فراهم شده توسط این تکنولوژی برای طراحی مطالعاتی در محیط واقعی زندگی افراد، یکی از نقاط قوت قابل توجه آن خواهد بود، گفت: این روش، میزان جذب نور در طیف مادون قرمز نزدیک (700 تا 900 نانومتر) توسط هموگلوبین اکسیژنه و دی ­اکسیژنه موجود در خون را اندازه‌گیری کرده و مشابه با تصویر برداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI)، اطلاعات مهمی در مورد فعالیت کارکرد مغز فراهم می­ کند.

وی همچنین بیان کرد: در این روش، پرتو نور به سطح پوست تابانده می­شود، با توجه به ضرایب جذب و پراکنش بافت، بخشی از فوتون­های نور تابیده شده جذب و بخشی نیز پخش می شوند و با اندازه­ گیری تغییرات در مشخصه ­های امواج نوری بازگشتی از بافت مورد نظر، می ­توان تغییرات غلظت کروموفورها در بافت مغز یا عضله، و در نتیجه رفتار همودینامیک آن را ارزیابی کرد.

این محقق با بیان اینکه فناوری fNIRS موج پیوسته، تغییرات نسبی در غلظت اکسی هموگلوبین، دی اکسی هموگلوبین و مجموع آنها را برای نمایش پیوسته و آنلاین دینامیک مغز اندازه­گیری می­کند و گفت: fNIRS و fMRIبه تغییرات فیزیولوژیکی مشابهی حساس هستند و در نتیجه می ­توان داده­های ثبت شده توسط این دو فناوری را با هم مقایسه کرد.

صفایی همچنین بیان کرد: fNIRSقادر به اندازه ­گیری تغییرات غلظت هر دو هموگلوبین اکسیژنه و دی ­اکسیژنه است، در حالی که fMRIتنها حساس به تغییرات هموگلوبین دی­اکسیژنه است. همچنین سرعت نمونه­ برداری در سیستم های fNIRS می تواند بسیار بالاتر از fMRI باشد، و هزینه­ی ساخت و توسعه سیستم­ های fNIRS موج پیوسته نسبت به fMRI بسیار کمتر است. البته ذکر این نکته الزامی است که اندازه ­گیری فعالیت ­های مغزی توسط fNIRS عموما به قشر مغز محدود شده و تفکیک پذیری مکانی در محدوده سانتی متر خواهد بود در حالی که fMRI محدودیت عمق در تصویربرداری ندارد و لذا می توان بافت­های عمیق­ تر از قشر مغز را با تفکیک پذیری مکانی محدوده میلی­متر مانیتور کرد.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search