آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما توسعه می‌یابد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

صنعت هوایی یکی از صنایع تحریمی کشور است. ورود هواپیما و قطعات کاربردی در آن به ایران با شروع تحریم‌ها ممنوع شد. اما این نیاز کشور با ظرفیت‌های دانش‌بنیانی بی‌پاسخ نماند و زنجیزه‌ای از این شرکت‌های توانمند داخلی در این حوزه شکل گرفت.

ساخت هواپیما در ایران یکی از تابوهایی بود که توسط سرآمدان علمی کشور شکسته شد. هرچند که هنوز پروژه ساخت هواپیماهای بزرگ در ایران به نتیجه نرسیده است اما استارت آن زده شده و چند سالی است که دانش‌بنیان‌ها و شرکت‌های فناور به این حوزه ورود کرده‌اند. اما صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما جزء صنایعی است که با ظرفیت‌های دانش‌بنیانی تحولی اساسی را تجربه کرده است.

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از اهداف مهم خود در توسعه صنعت حیاتی و شاهرگی در حمل‌ونقل را ارتقای حوزه MRO یا تعمیر و نگهداری از هواپیما قرار داده است. صنعتی که توان دانشی آن در کشور وجود دارد اما به دلیل عدم استفاده درست از آنها از این ظرفیت‌ها بی‌نصیب مانده است.

البته ایجاد یک زنجیره از سازندگان قطعات هوایی برای بومی‌سازی قطعات مورد نیاز بخش MRO یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پر کردن این خلا است. تلاشی که همه توان دانشی و علمی موجود در کشور را کنار هم جمع کرده است تا پاسخی برای نیاز این بخش صنعتی بیابند.

«عدم استفاده از توانمندی‌های داخلی برای تامین قطعات و نیازهای حوزه MRO» موضوعی است که این صنعت کاربردی در کشور از آن رنج می‌برد. نیازی که توان پاسخ‌گویی به آن در داخل کشور وجود دارد اما اراده‌ای برای اتصال این توانمندی‌ها به صنعت تعمیر و نگهداری وجود ندارد. اما با ایجاد شبکه سازندگان قطعات هوایی که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار است این توانایی‌ها به صنعت هوانوردی گره بخورد.

بالا بردن ظرفیت MRO کشور، ایجاد شبکه آزمایشگاهی و تکمیل آن برای دسترسی به استانداردهای مورد نیاز سازمان هواپیمایی کشور و ورود دانش‌بنیان‌ها به حل چالش‌های مهم صنعت هوایی از جمله برنامه‌های این ستاد برای توسعه صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور است.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search