آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

محققان سلول‌های خورشیدی قابل چاپ ساختند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نگرانی‌ها زیاد است. از تولید آلودگی سوخت‌های فسیلی تا اتمام آنها. بنابراین مراکز تحقیقاتی به دنبال راهکار بودند. راه حل در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر دیده شد و در همین راستا محققان بسیاری در دنیا مشغول کار روی این نوع از انرژی‌ها شدند.

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند خورشیدی، بادی و زیست توده در دنیا رو به گسترش است. انرژی‌هایی پاک، ارزان و در دسترس. اما استفاده از آنها نیاز به فناوری دارد. محققان در دنیا روی این فناوری‌ها کار می‌کنند و همواره اخباری خوش از این حوزه‌ها به گوش می‌رسد.

همانطور که گفته شد انرژی خورشیدی یک نوع از انرژی‌های تجدیدپذیر است. برای تبدیل نورخورشید به الکتریسته نیز نیاز به سلول‌های خورشیدی است.

نسل قدیم سلول‌های خورشیدی سیلیکونی نام دارند که سخت بودن فرآیند ساخت و هزینه بر بودن آن از جمله مشکلات تولید آنها است. این روزها نسل جدید سلول‌های خورشیدی به علت فرایند ساخت آسان و صرفه اقتصادی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. نسل جدید از موادی به نام پروسکایت هیبریدی استفاده می کند. موادی که یک سر آلی و یک سر معدنی دارند. ساختار آنها بلوری مکعبی است. نیم رساناهایی جاذب نور مرئی.

همچنین یکی از مزیت‌های مناسب آنها پرینت کردن با سرعت زیاد و مقیاس بالا است. در دنیا این نوع از سلول‌ها تجاری سازی شده است. در ایران نیز گروهی از محققان در دانشگاه یزد با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پژوهشی برای تولید این نوع از سلول‌های خورشیدی با موفقیت انجام دادند.

نعیمه ترابی میرزایی مجری این طرح پژوهشی گفت: هدف این پژوهش استفاده از مواد جاذب پروسکایت در ساختار سلول خورشیدی بود. به گونه‌ای که مراحل ساخت به دمای بالا احتیاج نداشته باشد. تولید برق مصرفی با استفاده از سلول‌های خورشیدی بسیار آسان‌تر از سایر روش‌ها است اما به علت قیمت بالای سلول‌های خورشیدی سیلیکونی، استفاده از آن‌ها در بسیاری از موارد مقرون به صرفه نیست.

وی ادامه داد: فرایند ساخت سلول‌های خورشیدی نسل جدید بسیار ارزان و آسان‌تر از سلول‌های سیلیکونی است. با فراهم آوردن امکان ساخت سلول‌ها بر روی زیرلایه‌های منعطف می‌توان به صنعت تولید سلول‌های خورشیدی قابل پرینت دست یافت. این تکنیک به علت مقرون به صرفه بودن و قابلیت تولید در مقیاس وسیع بسیار مورد توجه است. در واقع با دستیابی به این فناوری می‌توان بخش وسیعی از برق مصرفی را از طریق سلول‌های خورشیدی تامین کرد.

میرزایی همچنین بیان کرد: در حال حاضر دانش ساخت سلول‌های خورشیدی پروسکایت در کشور وجود دارد و محققان ایرانی هم‌پای سایر کشورها در این حوزه پیش آمده‌اند. اما در حلقه اتصال تحقیقات به صنعت مشکلاتی وجود دارد و شاهد تجاریسازی این نوع سلول‌ها در کشور نیستیم.

وی با بیان اینکه در این پژوهش سلول‌های خورشیدی پروسکایت با قابلیت پرینت ساخته شد، گفت: تمام لایه‌ها و اجزای سلول‌های خورشیدی را در دمای پایین و روی بستری انعطاف پذیر ساختیم. ارزان، سبک بودن و بازدهی بالا برخی از ویژگی‌های این سلول‌های خورشیدی است.ضخامت کل سلول می تواند کمتر از 1 میکرون نیز باشد.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search