آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

ماسک ایران‌ساخت سپر مقابله با کرونا شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فعالان فناور یک شرکت دانش‌بنیان با استفاده از الیاف پنبه و نقره ماسکی تولید کردند که در فعالیت ویروس کرونا بیش از 99 درصد اختلال ایجاد می‌کند. این بدان معناست که فعالیت ویروس در مدت زمان 2 تا 5 دقیقه توسط این ویروس غیر فعال می‌شود.

ماسک مای‌شیلد تولیدشده توسط فعالان فناور شرکت دانش بنیان سلامت سینا از الیاف پنبه و الیاف نقره تهیه شده است. در ماسک‌های پارچه‌ای معمولی احتمال عبور ویروس و ورود به مجرای تنفسی وجود دارد، اما این احتمال در این ماسک کم‌تر از یک درصد است. در فاصله زمانی کم‌تر از 5 دقیقه، هر نوع ویروس، باکتری یا قارچ از بین می‌رود و حتی اگر وارد بدن شود، اثر منفی نخواهد داشت. این در حالی است که ویروس، روی ماسک های معمولی تا 8 ساعت زنده می‌ماند.

 

بر اساس نتایج آزمایش‌های انجام شده در کشور آمریکا و ژاپن، الیاف نقره عملکرد الیاف پنبه ای را بسیار بالا می برد و ضمن از میان بردن تمام ذرات آلوده در تنفس و هوا را مانند باکتری، میکروب، قارچ و ویروس، فعالیت ویروس کرونا را بالای 99 درصد دچار اختلال می‌کند.

الیاف فلز نقره در هم تنیده شده سپری قوی در برابر ویروس و باکتری ایجاد کرده و تراکم این الیاف باعث از بین رفتن آلودگی‌های باکتریایی ، ویروسی و میکروبی شده و پس از شستشوی ماسک دوباره بدون آلودگی شده و قابل استفاده خواهد بود.

بسیاری از شرکت های هواپیمایی در دنیا از نقره برای میکروب کشی و ماده ضد عفونی کننده برای هوای داخل کابین هواپیما استفاده می کنند.

 

از خواص این ماسک می توان به خواص ضد میکروبی، آنتی باکتریال و آنتی ویروس به دلیل استفاده از الیاف فلز نقره و پنبه، قابلیت شستشو حداقل تا 1۰۰ مرتبه، سازگاری بالا با پوست، خاصیت بو زدایی، قابلیت کشسانی و انعطاف پذیری بالا اشاره کرد.

 

این ماسک همچنین تاییده‌های آزمایشگاهی و نتایج آزمایشگاهی ضد ویروسی از آزمایشگاه لیستر را دریافت کرده است.

ماسک‌های معمولی به دلیل استفاده از الیاف پایه پلیمری فقط تا چند ساعت می‌تواند کاربرد داشته باشد و معمولا دچار تجمع آلودگی باکتریایی و ویروسی شده و بعد از چند ساعت لازم است تعویض شوند.

 

نحوه عملکرد ماسک های پارچه ای

بر اساس گزارش اخیر محققان ژاپنی ماسک های پارچه ای بهترین عملکرد در برابر انتشار و کاهش انتقال ویروس کرونا را دارند.

مرکز Fugaku ژاپن دارای یکی از بزرگترین سیستم های ابر رایانه ای جهان است که در یک شبیه سازی نشان داد ماسک‌های یکبار مصرف و پارچه ای قطرات تنفسی را از خود عبور نمی دهند و عملکرد ماسک های پارچه‌ای هشتاد درصد از ماسک های یکبار مصرف بهتر بود. این موضوع نشان دهنده عملکرد بالای ماسک های پارچه‌ای است.

فناوری استفاده شده از نخ نقره و الیاف طبیعی در پارچه ی ماسک، راندمان استفاده و عمر ماسک را به میزان قابل توجه بهبود بخشیده و می‌تواند عمر ویروس را کاهش و آن را از بین ببرد.

الیاف نقره موجود در ماسک باعث می شوند پوسته ویروس از هم پاشیده شده و در مدت زمان بسیار کوتاهی کمتر از 5 دقیقه ، فعالیت آن مختل و در صورت ورود به بدن دیگر قادر به تکثیر نمی باشد.

نقره از زمان های قدیم در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گرفته است که دارای اثراتی از قبیل مقابله با بیماری ها و تسریع بهبودی بیمارها بوده است. نقره می تواند باعث کشته شدن ۶5۰ گونه آلودگی میکروبی، باکتریایی، قارچی و ویروسی شده و به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده بسیار قوی به‌کار رود.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search