آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

معافیت گمرکی به 500 شرکت دانش‌بنیان تعلق گرفت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از برنامه‌های مهم معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تعامل با سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران است تا واردات و صادرات، برای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور تسهیل شود. در این راستا تا کنون 500 شرکت دانش‌بنیان توانسته‌اند از بسته تسهیلات گمرکی برخوردار شوند.

بر اساس توافق صورت گرفته میان دو طرف و تدوین بسته حمایتی گمرکی، شرکت‌های دانش‌بنیان از امتیازات و معافیت‌های گمرکی قابل توجه‌ای برخوردار هستند. معافیت در پرداخت هزینه‌های عوارض و حقوق گمرکی و همچنین معافیت در پرداخت سود بازرگانی و عوارض صادراتی از جمله حمایت‌های تخصیص یافته در این حوزه است.

شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند برای واردات کالاهای غیرتجاری خود در راستای فعالیت‌های دانش‌بنیان از این معافیت‌ها استفاده کنند.

کالای دانش‌بنیان برای مهندسی معکوس، کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش‌بنیان تا حد ساخت نمونه اولیه، تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت و ماشین‌آلات خط تولید، از جمله مواردی هستند که شامل معافیت‌های گمرکی می‌شوند.

در سال 1398 تعداد 95 شرکت دانش‌بنیان از معافیت‌های گمرکی بهره‌مند شده‌اند. در مجموع نیز 500 شرکت دانش‌بنیان توانسته‌اند از معافیت‌های گمرکی در نظر گرفته شده، بهره‌مند شوند.

برای واردات ماشین آلات خط تولید، ثبت سفارش الزامی است. در سایر موارد نیز چنانچه به تشخیص گمرک، ارزش کالای وارداتی بالا باشد بهتر است ثبت سفارش انجام شود.

اگر کالای وارداتی ماشین آلات خط تولید باشد و شرکت دانش‌بنیان دارای جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، کارت شناسایی، گواهی فعالیت صنعتی و پروانه اکتشاف یا سایر مجوزهای وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد برای استفاده از معافیت‌ها باید به سامانه بهین‌یاب مراجعه کند.

این شرکت‌ها با مراجعه به این سامانه از معافیت مالیات بر ارزش افزوده نیز برخوردار خواهند شد.

گاهی نیز شرکت‌های دانش‌بنیان متقاضی استفاده از معافیت‌های گمرکی، مدعی می‌شوند که کالای که قصد وارد کردن آن را دارند، فاقد نمونه مشابه داخلی است. دبیرخانه کارگروه مستقر در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، این ادعا را بررسی و نتیجه را از نهادهای مربوطه استعلام می‌کند.

معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با ایجاد بسته حمایت گمرکی قصد دارد تا دسترسی شرکت‌های دانشبنیان را به کالا، تجهیزات آزمایشگاهی و ماشین‌آلات مورد نظرشان را تسهیل کند.

این خدمت نه برای افزایش واردات، بلکه برای تقویت تولید ملی در نظر گرفته شده است. برای مثال برخی اوقات یک شرکت دانش‌بنیان قصد دارد تا با واردات یک دستگاه خاص و گران‌قیمت، از طریق مهندسی معکوس، فناوری ساخت آن را بومی‌سازی کند.

در صورتی که این شرکت برای واردات این دستگاه با پیچ وخم‌های طولانی اداری روبه‌رو شود یا آن‌که مجبور به پرداخت مبلغ قابل توجهی برای حقوق و عوارض گمرکی شود، ممکن است این طرح توجیه خود را از دست دهد.

با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک و متوسط محسوب می‌شوند و از نظر مالی دارای محدودیت هستند، بسته‌های حمایتی در حوزه مالیات، گمرک و تامین اجتماعی کمک می‌کند تا آنها گام‌های اولیه را با استواری بیشتری بردارند.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search