آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

تولید بومی تجهیزات قفس پرورش ماهی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طرح تولید بومی براکت سه کاناله تزریقی قفس‌های پرورش ماهی رونمایی شد. طرحی که با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سه شرکت دانش‌بنیان اجرایی شده است.

نادر قلی ابراهیمی دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در آیین رونمایی از براکت سه کاناله تزریقی قفس‌های پرورش ماهی، گفت: امروز ساخت نخستین براکت قفس‌های پرورش ماهی را شاهدیم و به‌زودی راه‌اندازی نخستین مزرعه بومی پرورش ماهی در دریا را خواهیم داشت. اتفاقی که به توسعه فناوری پرورش ماهی در دریا و تامین پروتئین مورد نیاز کشور کمک موثری می‌کند.

وی افزود: پرورش ماهی در دریا به‌عنوان یکی از روش‌های نوین آبزی‌پروری و تولید پروتئین در دهه‌های اخیر بسیار مورد توجه قرارگرفته است.

به گفته ابراهیمی، این روش به دلیل استفاده از منابع دریا برای تصفیه آب، اکسیژن‌رسانی، کنترل دما و تأمین بخشی از غذای موردنیاز آبزیان ازنظر سرمایه‌گذاری، تراکم تولید و کیفیت محصول مقرون‌به‌صرفه است.

 

کاهش میزان مصرف آب شیرین برای تولید پروتئین

وی همچنین بیان کرد: استفاده از این روش، میزان مصرف آب شیرین برای تولید پروتئین را به صفر می‌‌رساند. این موضوع در شرایط کم‌آبی کشور بسیار مهم و حیاتی است.

دبیر کارگروه آب، خشکسالی فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه تاکید کرد: در ایران با توجه به لزوم تولید پروتئین دریایی و محدودیت در منابع آب شیرین و سواحل بالای 5 هزار کیلومتر استفاده از این روش در برنامه ششم توسعه کشور مورد توجه قرارگرفته است.

به گفته ابراهیمی، در برنامه ششم توسعه، تولید ۲۰۰ هزار تن ماهی پرورشی در قفس پیش‌بینی‌شده است اما این مهم به دلایل مختلفی هنوز محقق نشده و تنها درصدی از آن اجرایی شده است.

وی ادامه داد: این طرح علاوه بر توسعه صنعت دریا و ایجاد اشتغال، نقش اثرگذاری هم‌ در تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان دارد.

 

تکیه‌بر توان متخصصان داخلی

دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: این طرح توسط شرکت دانش‌بنیان گسترش فناوری دریایی شریف با مشارکت دو شرکت دانش‌بنیان دیگر، با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تکیه‌بر توان متخصصان داخلی بومی‌سازی شده است.

به گفته وی، جزیره قشم برای تولید قطعات و محل اجرای نخستین مزرعه بومی پرورش ماهی در قفس انتخاب‌شده است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با مشارکت اعتباری از اجرای این طرح حمایت کرده است.

ابراهیمی در ادامه بیان کرد: بیشتر براکت‌ها و دیگر تجهیزات مورد نیاز این صنعت از کشورهای نروژ، ایتالیا، چین و ترکیه تأمین می‌شود؛ اما با تلاشی دانش‌بنیان، این کار بومی‌سازی شد و همه تجهیزات این کار در داخل کشور تولید می‌شود.

دبیر کارگروه توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین عنوان کرد: فناوری‌های مرتبط با آب یکی از محورهای توسعه کشور است. باید از این ظرفیت در سواحل آبی کشور استفاده کنیم. ما باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که شرمنده نعمات و فرصت‌های داخلی نشویم.

وی افزود: ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک کره زمین قرار دارد. کشوری با نزولات آسمانی کم و تبخیر بالا. آمارها گواه این است که در ایران باوجود حدود ۴5۰ میلیارد مترمکعب نزولات بارشی و با تبخیر بالای ۷۰ درصدی، حجم آب قابل‌برنامه‌ریزی در مقابل نیاز توسعه‌ای کشور کم است.

ابراهیمی همچنین تاکید کرد: باید برای استفاده درست از این میزان آب برنامه‌ریزی کنیم تا بتوان جهش تولید و اقتصاد مقاومتی را محقق کرد و همه بخش‌ها ضرورتا باید در مرز دانش حرکت کند و از فناوری‌ها برای توسعه صنعت آب بهره ببریم.

 

تولید انبوه ماهی در قفس

وی استفاده از دانش بومی کشور برای توسعه صنعت آب را ضروری دانست و گفت: تولید انبوه ماهی در قفس، افتخاری است که زیست‌بوم فناوری و نوآوری برای کشور به ارمغان آورد. رهاوردی فناورانه با تکیه‌ بر دانش بومی بدون استفاده از منابع محدود آب کشور.

دبیر ‌کارگروه توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به حمایت‌های جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حرکت فناورانه تولید براکت سه کاناله تزریقی قفس‌های پرورش ماهی، تاکید کرد: این کار باید با کمک جوانان متخصص داخلی ادامه داشته باشد و زنجیره این کار به‌صورت کامل دیده شود؛ یعنی همه گلوگاه‌های فناورانه تولید ماهی در قفس در دریا را شناسایی و نسبت به رفع آن با کمک توان زیست‌بوم فناوری و نوآوری اقدام کنیم.

ابراهیمی با تاکید بر حمایت‌های مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از «شعار هر خانواده صیاد یک قفس»، افزود: باید در اجرای چنین طرح‌های فناورانه‌ای از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها بهره برد و از ایجاد شتاب‌دهنده‌های مرتبط در این حوزه حمایت کرد.

وی ادامه داد: این شرکت توانایی توسعه ۵۰ هزار تن زیرساخت قفس پرورش ماهی در سال را دارد که این میزان تولید، بخش قابل‌توجهی از اهداف برنامه ششم توسعه را محقق می‌کند.

وی همچنین گفت: نخستین قفس بومی با همه قطعات ایران‌ساختی آن، آبان ماه سال جاری در سواحل قشم به دریا انداخته می‌شود.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search