آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

کابل‌های فشار قوی دانش‌بنیان صادر شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انتقال برق به صورت ولتاژ بالا نیاز به کابل‌هایی دارد که تولید آنها به مواد اولیه و دانش فنی خاصی نیازمند است که تنها در اختیار چند کشور محدود است. یک شرکت دانش‌بنیان با بومی‌سازی فناوری این کابل‌ها نه تنها نیاز داخل را تامین کرد، بلکه این محصولات را به کشورهای مانند افغانستان، عراق و ونزوئلا نیز صادر کرده است.

مجید شمس مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان سیم و کابل ابهر گفت: این شرکت سه محصول دانش‌بنیان تولید می‌کند که شامل کابل 230 کیلو ولت، کابل 400 کیلو ولت و کابل چند لایه می‌باشد. در شبکه‌های انتقال برق، انتقال نیرو به دو روش هوایی و زمینی انجام می‌گیرد. انتقال هوایی، معمولاً مشکلات عمده‌ای مانند مسائل زیست‌محیطی و خطرات جانی ایجاد می‌کند، ضمن آن که قیمت دکل مورد استفاده نیز بسیار بالا است.

مجید شمس در ادامه افزود: این شرکت با تامین کابل‌های با کیفیت انتقال برق، زمینه انتقال برق در زیر‌زمین را فراهم کرده است که نسبت به روش انتقال هوایی برق، از مزیت‌های پرشماری برخوردار است. با توجه به اینکه تولید کابل‌های انتقال فشار قوی برق، به فناوری و مواد اولیه خاص و پیشرفته‌ای نیاز دارد، پیش از این تنها چند کشور محدود مانند فرانسه، کره جنوبی و ژاپن از این فناوری برخوردار بودند.

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان سیم و کابل ابهر در ادامه افزود: بومی‌سازی فناوری این کابل‌ها کمک کرد که نیاز داخلی به این محصول به صورت کامل مرتفع شود. خوشبختانه با توجه به تولید محصول با کیفیت داخلی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهور، واردات کابل‌های خارجی تا حد زیادی ممنوع شد و در صورت واردات نیز، شخص وارد کننده باید هزینه قابل توجه‌ای بابت تعرفه بپردازد که اصولاً توجیه اقتصادی ندارد. شرکت‌های منطقه‌ای برق نیز، اجازه استفاده از محصول وارداتی را ندارند.

شمس با اشاره به لزوم حمایت بیشتر از محصولات «ایران‌ساخت» گفت: هر چند قیمت این محصول نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی، بسیار کمتر است، اما از نظر کیفیت برابر با این محصولات است و حتی از برخی رقبای خارجی، کیفیت بهتری دارد. با توجه به همین کیفیت خوب توانستیم بازارهای کشورهای منطقه را تصاحب کنیم و این محصولات را به کشورهای مانند افغانستان، عراق و ونزوئلا صادر کنیم.

وی همچنین بیان کرد: این شرکت موفق شده است که نیاز پروزه‌های مختلفی مانند برج میلاد، جایگزین‌سازی انتقال هوایی با انتقال زمینی در پروژه پل صدر، پالایشگاه ستاره خلیج فارس و فازهای مختلف پارس جنوبی را تامین کند.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search