آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

پایگاه داده‌های علمی گیاهان دارویی راه‌اندازی شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در حال حاضر بیش از 7500 گونه گیاهی در کشور وجود دارد که حداقل 1700 گیاه به عنوان گونه دارای خاصیت دارویی تشخیص داده شده‌اند. برای تقویت رویکرد علمی در حوزه گیاهان دارویی و طب ایرانی، یک پایگاه داده‌های علمی در حوزه گیاهان دارویی راه‌‎اندازی شده است. این پایگاه علمی برای محققین و پژوهشگران امکان جستجو از زوایایی مختلف را فراهم می‌کند.


محققان می‌توانند در این پایگاه داده بر اساس اسم، نوع و ویژگی‌های فیزیکی گیاه دارویی جستجو کنند. همچنین بر اساس توزیع جغرافیایی گیاه دارویی نیز امکان جستجو فراهم شده است. در «پایگاه داده ویژگی‌های فیزیک و شیمیایی مواد موثره موجود در گیاهان دارویی زیست بوم ایران» مقالات معتبر علمی مربوط به هر گونه گیاهی و مواد موثره درون آن و تحقیقات انجام گرفته حول محور این گیاه دارویی وجود دارد.


با راه اندازی فاز دوم این پایگاه داده، اطلاعات 100 گیاه دارویی در این پایگاه مرجع علمی بارگذاری می‌شود. ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای جهت‌دهی به تحقیقات علمی، گیاهان دارویی دارای ارزش افزوده اقتصادی بالاتر را در اولویت قرار داده است و مقالات علمی مرتبط با این گیاهان در حجم گسترده‌تری در دسترس پژوهشگران قرار خواهد گرفت. برای غنای علمی بیشتر این پایگاه داده، کمیته‌ای علمی متشکل از گیاه شناسان تراز اول کشوری، محققین و شیمیدان‌ها، از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انتخاب می‌شود تا بر کار این پایگاه داده نظارت کنند. همچنین قرار است تا کمیسیونی بر معادل‌سازی فارسی نام‌های گیاهان دارویی ایرانی نظارت کند.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search