آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

جایگزینی برای امواج رادیویی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اختراع امواج رادیویی توانست تحولی عظیم در قرن بیستم ایجاد کند. از نظر بسیاری از کارشناسان، فناوری لیزرهای تراهرتز می‌تواند تحولی مشابه در قرن بیست و یکم ایجاد کند.

فناوری مرتبط با لیزرهای تراهرتز جز علوم "های تک" و دارای فناوری بسیار پیشرفته محسوب می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که امواج لیزری تراهرتز به زودی جایگزین امواج رادیویی معمولی شود. این پروژه در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد و این امید وجود دارد که این فناوری به زودی وارد مرحله تجاری‌سازی شود.

در واقع لیزرهای موسوم به لیزر نستو به یک صفحه رسانا برخورد می‌کند و پس از آن موج تراهرتز تولید می‌شود. فناوری لیزر نستو از جمله فناوری‌های جدید محسوب می‌شود. طرح مربوط به این فناوری جوان دو سال قبل موفق شد که برنده جایزه نوبل شود. کشور ما نیز با توجه به اهمیت فناوری لیزر تراهرتز و لیزر نستو، اقدام به تشکیل هسته‌های علمی برای بومی‌سازی این فناوری کرد.
این طرح با همکاری حمید نادگران رئیس دانشگاه شیراز و از دانشمندان برجسته این حوزه اجرایی شد. مهدی موسوی از مدیران شرکت‌های فناور، پایان نامه دکتری خود را در این زمینه تالیف کرد. طرح لیزرهای تراهرتز توانسته است مراحل آزمایشگاهی را با موفقیت پشت سر بگذارد. تجاری‌سازی این فناوری می‌تواند موجب پیشرفت چشمگیری در صنایع مختلف از جمله هوافضا شود.
در صورت جایگزینی امواج لیزری تراهرتز با امواج رادیویی معمولی، بسیاری از تجهیزات و دستگاه‌های فعلی باید با دستگاه‌های جدید جایگزین شود. این مسئله نیازمند این موضوع است که فناوری ساخت این تجهیزات از قبل در کشور وجود داشته باشد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش می‌کند تا با حمایت از فناوری‌های نوظهور، کشور را در این حوزه ها همطراز با کشورهای در حال توسعه به پیش ببرد.

 

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search