آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

کود بیولوژیک بومی برای پسته تولید شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محققان دانشگاه شهید باهنر کرمان موفق به تولید کود بیولوژیک برای باغ‌های پسته شدند که استفاده آن شاخص رشدی نهال پسته را به شدت افزایش داده است.

 

بیشترین سطح زیر کشت پسته در دنیا متعلق به ایران است و در ایران رتبه نخست این حوزه به استان کرمان تعلق دارد. با توجه به اهمیت کشت این گیاه در این منطقه محققان دانشگاه شهید باهنر کرمان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی طرحی برای تولید کود بیولوژیک اختصاصی پسته انجام دادند. آنها با استفاده از میکروفلور بومی پسته کود بیولوژیک مناسب این گیاه را تولید کردند.

مهدی سرچشمه پور مجری این طرح پژوهشی گفت: بیشتر باغ‌های پسته کشور در اقلیم گرم و خشک توسعه یافته است و شوری خاک و تنش آب در این مناطق مشکلاتی را ایجاد می‌کند. به همین علت شاید جذب عناصر غذایی توسط گیاه به خوبی انجام نشود. در همین راستا در این طرح پژوهشی جداسازی و شناسایی میکروب‌ها، قارچ‌های میکوریز و کرم‌های مولد کمپوست انجام شد.

وی ادامه داد: خروجی طرح تولید کود بیولوژیک شامل کمپوست میکروبی، ورمی کمپوست و میکوریز است. میکوریزها اختصاصی از ریشه گیاه پسته جدا شدند و تحت تنش خشکی مقاوم‌ترین نوع آن جداسازی شد. قارچ‌های میکوریزی یکی از اجزای زیست بوم کشاورزی در خاک هستند که در بهبود رشد گیاه نقش دارند.

 

سرچشمه پور همچنین بیان کرد: همچنین جداسازی و غربال کرم‌های منطقه برای تهیه ورمی کمپوست بخش دیگر فعالیتمان در این طرح بود. پس از آن به سراغ میکروب‌های تجزیه کننده بقایای گیاهی رفتیم و بهترین آنها را از بقایای گیاهی جدا کردیم. با ترکیب این سه کود بیولوژیکی ایجاد شد که نتایج و تست آن در گلخانه شاخص رشدی نهال پسته را به شدت افزایش داد. با استفاده این کود قدرت جذب مواد غذایی غیر قابل جذب توسط ریشه گیاه بالا رفت. تولید این محصول ارائه خدمتی تخصصی به پسته کاران است.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search