آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

هوش مصنوعی به کمک سرمایه‌گذاران آمد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امروز هوش مصنوعی در بسیاری از دانش‌ها و علوم ورود پیدا کرده است.بازار سرمایه یکی از حوزه‌هایی است که توسعه هوش مصنوعی در آن، پیشرفت‌های فراوانی به همراه خواهد داشت.

 


هوش مصنوعی یا هوش ماشینی به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد، گفته می‌شود. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند..

در کشورمان یک شرکت دانش‌بنیان توانسته با به‌کارگیری متخصصین این حوزه اقدامات مؤثری در تولید و عرضه نرم‌افزارهای مالی بر پایه هوش مصنوعی انجام دهد.

علی رسولی‌زاده مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «پردازش اطلاعات مالی پارت» می‌گوید: در حالی که حجم و گستره مسائل اقتصادی که مردم با آن دست به گریبان هستند، بسیار بالاست، متأسفانه سواد مالی مردم برای مواجهه با این مسائل بالا نیست و همچنین دسترسی مردم به اطلاعات و راهنمایی‌های ساده و کاربردی وجود ندارد.

این فعال فناور ادامه داد: انجام این کار، مستلزم پرداختن و فراهم کردن دو رکن اساسی است؛ یک، ایفای نقش دستیاری و دو، انجام آن به صورت هوشمند، که جمع این موارد، ارائه سامانه‌های مالی است؛ هوش مصنوعی، اساس چنین کاری است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «پردازش اطلاعات مالی پارت» درباره فعالیت و سامانه‌های طراحی شده این شرکت گفت: این شرکت تا کنون «سامانه اعتبارسنجی مرآت»، «سامانه رسام»، «سامانه ایرابو»، «سامانه سپام» و ... را طراحی و عرضه کرده است.

رسولی‌زاده ادامه افزود: «آکادمی هوش مالی»، «صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه پارتیان»، «مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت» و «گروه نرم‌افزاری پارت» از دیگر مجموعه‌های این شرکت هستند که هرکدام عملکرد و کارایی خاص خود را دارد.

وی درباره «سامانه اعتبارسنجی مرآت» بیان کرد: مهم‌ترین سامانه این شرکت در حال حاضر، سامانه اعتبارسنجی مرآت است. سامانه‌ای که در مدت حدود دو سال، بیش از دو میلیون نفر را اعتبارسنجی کرده است. نیاز به اعتبارسنجی به آنجا برمی‌گردد که فروشنده‌هایی که محصولات خودشان را به صورت قسطی می‌فروشند یا کسانی که ملکی را اجاره می‌دهند یا حتی بانک‌هایی که تسهیلات پرداخت می‌کنند، چطور می‌توانند مطمئن شوند پول‌شان به موقع به دست‌شان می‌رسد؟ همه این افراد می‌خواهند از اعتبار طرف مقابل‌شان اطمینان پیدا کنند که آیا این فرد، پول را در موعد مقرر پرداخت می‌کند یا خیر. به عبارتی هر جا قرار است خدمتی به صورت اعتباری یا نسیه یا مدت‌دار ارائه شود، نیازمند اعتبارسنجی هستیم.

این فعال فناور ادامه داد: در حال حاضر بانک‌ها و مؤسسات گوناگونی در حد محدودتری چنین کاری را انجام می‌دهند ولی سامانه مرآت با بیش از دو میلیون اعتبارسنجی، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بازیگر این عرصه است. همه مراحل اعتبارسنجی در این سامانه، با استفاده از سایت یا اپلیکیشن مرآت، به صورت غیر حضوری انجام می‌شود و بر اساس این اعتبارسنجی‌ها تاکنون بیش از 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

وی همچنین گفت: سامانه مرآت در تمام استان‌های کشور، نماینده‌ دارد تا کارها با سرعت و دقت بالایی انجام شود و افراد می‌توانند در تمام طول فرایند اعتبارسنجی، هر سؤالی داشته باشند، با متخصصان مرکز تماس مرآت، تماس بگیرند.

به گفته رسولی‌زاده، انجام این حجم از اعتبارسنجی آن هم به صورت غیر حضوری باعث شده از چندین میلیون سفر شهری بیهوده و ایجاد آلودگی و ترافیک برای دریافت تسهیلات و ارائه وثیقه‌های سنگین جلوگیری شود؛ و این یعنی صرفه‌جویی ماهانه، 70 هزار ساعت در زمان، 400 هزار کیلومتر در جابجایی و 14 تن در مصرف کاغذ. علاوه بر این، ریسک تأخیر یا عدم بازپرداخت برای بانک‌ها و شرکت‌هایی که به صورت اعتباری یا مدت‌دار خدمات ارائه می‌کنند، هم کاهش پیدا می‌کند و با نگاهی کلان‌تر از حجم پرونده‌های حقوقی و درگیری‌های اجتماعیِ ناشی از بدحسابی‌ها هم کم می‌شود.

 

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «پردازش اطلاعات مالی پارت» درباره «سامانه رسام»، یکی دیگر محصولات شرکت دانش‌بنیان پارت گفت: سامانه‌ای که دسترسی سریع و آسان به اطلاعات صندوق‌های سرمایه‌گذاری را فراهم، و با رتبه‌بندی صندوق‌ها، کار را برای سرمایه‌گذاری آسان می‌کند.

وی افزود: برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری سودآور و مطمئن را داشته باشند که رشد اقتصادی کشور را هم در پی داشته باشد، بورس بهترین گزینه است؛ کاری که البته به تخصص و زمان زیادی نیاز دارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، این کار را برای عموم افراد جامعه که دانش و وقت کافی در این زمینه را ندارند انجام می‌دهند.

رسولی‌زاده همچنین گفت: سامانه رسام، اطلاعات همه این 200 صندوق فعال در کشور را به صورت یک‌جا، به‌روز و نموداری و با امکان مقایسه در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارد و امکان سرمایه‌گذاری آنلاین برای برخی صندوق‌ها هم فراهم شده است. چنین سامانه‌ای با این ویژگی‌ها منحصر به فرد است و نمونه دیگری ندارد همچنین سامانه ایرابو، همین خدمت را در حوزه اوراق بدهی به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.

این فعال فناور درباره «آکادمی هوش مالی» که یکی دیگر از زیر مجموعه‌های شرکت «پردازش اطلاعات مالی پارت» است توضیح داد: آکادمی هوش مالی، به دنبال ارتقاء سطح سواد مالی در جامعه است؛ کاری که با ارائه منابع علمی و آموزشی معتبر در حوزه سواد مالی آغاز شده است.

وی ادامه داد: تاکنون 47 جلد کتاب در همین راستا تهیه و منتشر شده است. برخی از آن‌ها برای مخاطب کودک و نوجوان، برخی برای سیاستگذاران و برخی برای بزرگسالان است. تعداد این کتاب‌های علمی و آموزشی تا سال آینده به بیش از 100 کتاب خواهد رسید. سایت آکادمی هوش مالی نیز مطالب متنوعی را به صورت دسته‌بندی‌شده ارائه می‌کند. علاوه بر این، آکادمی، نماینده بنیاد بانک‌های اشپارکاسه برای آموزش بازی کسب و کارهای کوچک در ایران است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «پردازش اطلاعات مالی پارت» همچنین درباره «صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه پارتیان» بیان کرد: این صندوق، هفتمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در کشور و نخستین صندوقی است که به صورت تخصصی بر روی استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری می‌کند؛ این سرمایه‌گذاری که تا 5 میلیارد تومان می‌رسد، روی استارت‌آپ‌هایی انجام می‌شود که در مراحل اولیه و میانی رشد هستند و آینده روشنی در حوزه هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات دارند.

رسولی‌زاده از «مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت» نام برد و توضیح داد: این مرکز، قلب همه فعالیت‌های پارت دانش‌بنیان و ارائه‌کننده راهکارهای مختلف هوش مصنوعی است که در اپلیکیشن‌ها و سامانه‌های مختلف پارت، ظهور و بروز پیدا می‌کند.

این فعال فناور همچنین «گروه نرم‌افزاری پارت» را معرفی کرد و گفت: گروه نرم‌افزاری پارت، جایی است که آماده‌سازی و نگهداری زیرساخت فناورانه سامانه‌های پارت را بر عهده دارد. سامانه‌هایی با امنیت بالا که هر روز هزاران هزار ورود داده و تراکنش روی آن‌ها انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «پردازش اطلاعات مالی پارت» ادامه داد: سامانه‌ها و زیربخش‌های دیگری هم وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به سامانه ثبت‌یار (برای انجام کارهای ثبتی به صورت غیرحضوری) و سپام (سامانه اطلاعات سهام) اشاره کرد.

به گفته رسولی‌زاده، نوع فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان پارت به صورتی است که در زمینه‌هایی ورود پیدا می‌کند که خلائی وجود داشته باشد؛ لذا در اکثر موارد به عنوان پیشرو بازار تلقی می‌شود و هنوز رقبای جدی وارد عرصه نشده‌اند. علاوه بر این، مخاطب این سامانه‌ها، افراد داخل کشور هستند و صادرات و ارزآوری در مورد آن‌ها مصداق پیدا نمی‌کند. هر چند به منظور توسعه و بهبود هر چه بهتر کارها، ارتباطات بین‌المللی مختلفی در حال شکل‌گیری است.

وی گفت: ذات یک شرکت دانش‌بنیان و پیشرو در حوزه فینتک، طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های متنوع هوش مصنوعی به صورت مستمر است. از همین رو در بخش تحقیق و توسعه پارت، پروژه‌های فراوانی در حال طراحی و ارزیابی است که به مرور عرضه خواهد شد.

این فعال فناور افزود: شرکت دانش‌بنیان پارت، ششمین سال عمر خودش را سپری می‌کند. شرکتی که از دو نفر در سال 1392 به حدود 400 نفر در حال حاضر رسیده است و تبدیل به بزرگ‌ترین شرکت دانش‌بنیان بازار سرمایه ایران شده است. شرکتی که میانگین سن کارکنان آن، 29 سال است.

 

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search