آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

ایران در جمع برترین‌های تولید دانش نانو جای گرفت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایران پیش از کشف نفت سابقه‌ای طولانی و درخشان در حوزه دانش داشت. اما این کشف آغاز نمایشی تلخ بود. نمایشی که پرده آخر آن جنگ نفت است. جنگی که فاتح آن نبودیم و بازار ایران را به روی کالای خارجی و واردات گشود.

اما راهکار و استراتژی در این مبارزه چیست؟ راه حل در توسعه فعالیت‌های علمی و فناوری با تکیه به نیروی جوان و خلاق دیده شد. جوانانی که در زیست بوم نوآوری و فناوری درتلاش‌اند و در همین چند سال با اقدامات فناورانه و دانش‌بنیان خود گل کاشته‌اند. تکیه به این زیست بوم آینده روشنی را پیش روی کشور قرار می‌دهد.

اما در این میان فعالان حوزه فناوری نانو در چند سال اخیر خوش درخشیده است. انتشار مقالات علمی و تولید علم در این حوزه در این سال‌ها به خوبی انجام شده است. این در حالی است که در سال 2001 میلادی ایران حدود 10 مقاله در این حوزه منتشر کرده بود. با این تعداد مقالات رتبه 57 در دنیا را داشتیم. اما تلاش فعالان و فناوران حوزه نانو به بار نشست. زیست بوم این حوزه به سرعت رشد کرد. تنها در مدت زمانی کم جایگه چهارم دنیا را کسب کردیم.

 

بنا بر گزارش استت نانو از حدود 178 هزار مقاله نانو که در سال ۲۰۱۹ در مجلات Journal Citation Reports نمایه شده، در حدود 10 هزار مقاله سهم محققان ایرانی است. در این گزارش چین، آمریکا و هند در جایگاه‌های اول تا سوم قرار دارند و جایگاه چهارم از آن ایران است. این گزارش، 20 کشور برتر در تولید علوم نانو در سال 2019 را نشان می‌دهد. علاوه بر تعداد مقالات نانو سهم مقالات نانو از کل مقالات آن کشور هم به عنوان معیاری از میزان توجه و اولویت به انتشار علوم نانو در جدول ذکر شده که ایران، عربستان و هند به ترتیب بیشترین مقدار را در این شاخص دارند.

البته فعالیت‌های حوزه فناوری نانو در کشور تنها محدود به تولید علم نیست در حال حاضر 220 شرکت دانش بنیان در این حوزه مشغول فعالیت هستند و 610 محصول مبتنی بر فناوری نانو در کشور تولید می‌شود.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search