آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

ایران به اروپا میکروتوربین صادر می‌کند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

میکرو توربین های گازی از جمله طرح های کلان فناورانه ای است که در پاسخ به یکی از نیازهای ملی برای اولین بار در کشور تولید شده است.

میکرو توربین ها، تکنولوژی نسبتاً جدیدی هستند که به مصرف کننده، این امکان را می دهند که شخصاً در منزل مسکونی یا هر مکان دیگری برق تولید کند. این توربین های کوچک همچنین مانند مشعل های معمولی مورد استفاده در موتور خانه ها، گرما و بخار نیز تولید می کنند.

در اصل میکرو توربین‌ها نوعی از توربین‌های احتراقی هستند که هم گرما و هم برق را در ابعاد نسبتاً کوچک تولید می‌کنند. میکرو توربین‌ها در قیاس با تکنولوژی‌های دیگر با ابعاد کوچک، مزایای بیشتری دارند، برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: قطعات متحرک کمتر، اندازه فشرده، وزن سبک، راندمان بالاتر، هزینه برق کمتر و استفاده از سوخت‌های هدر رفته.

همچنین در این سیستم‌ها می‌توان از بازیافت گرما برای رسیدن به راندمان بالاتر از 80% استفاده کرد. به دلیل داشتن اندازه کوچک، هزینه اولیه کمتر، هزینه‌های کمتر نگهداری و کنترل خودکار الکترونیکی، انتظار می‌رود که میکرو توربین‌ها سهمی قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهند. میکرو توربین ها انواع مختلفی دارند که یک شرکت دانش بنیان در کشور توانسته با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای اولین بار یک نمونه کوچک از نوع گازی آن را تولید و صادر کند.

 

 

سید محمد محسنی، رئیس هیئت مدیره شرکت صنایع محرکه دوار خاور میانه می گوید: به کمک واحد تحقیق و توسعه شرکت موفق به تولید کوچکترین توربین گازی کشور شدیم که اندازه ای تقریباً برابر با یک جعبه کفش دارد. این میکرو توربین در یک پکیج قرار می گیرد و در نهایت همزمان برق و حرارت تولید می کند.

محسنی در ادامه گفت از نظر صرفه جویی در مقایسه با مشعل های معمولی مستقر در ساختمان ها، این توربین های کوچک گازی 50 درصد مصرف کمتری دارند. به خاطر کوچک بودن جای کمتری نسبت به مشعل معمولی، نیاز دارد.

این مشعل ها 2 تا 10 کیلو وات برق تولید می کند که اگر از 5 میلیون ساختمان موجود در کشور، تنها 2 میلیون ساختمان از این توربین ها استفاده کنند می توان به اندازه 20 نیروگاه اتمی بوشهر برق تولید کرد.

وی افزود: چون هزینه برق در کشور ما ارزان است، چنین محصولاتی ممکن است نیاز به حمایت تقنینی داشته باشند، با این همه برق در بسیاری از کشورها کالای گرانقیمتی محسوب می شود و همین مسئله به نقطه قوت صادراتی شرکت تبدیل شد، زیرا محصول تولیدی ما چند برابر از نمونه خارجی ارزان تر است و در عین حال از همان کیفیت نیز برخوردار است.

به همین خاطر خیلی زود توانستیم در میان مصرف کنندگان اروپای، برای خود مشتری جذب کنیم و در حال حاضر به انگلستان، آلمان و کانادا صادرات داریم. البته در مسیر صادرات مشکلاتی وجود داشت ولی به دلیل مزیت های بالای کالای تولید شده توسط شرکت توانستیم بازارهای خود را حفظ کنیم و در حال حاضر به فکر توسعه بازار هستیم.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search