آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

نانو ذره‌ای جدید برای حذف همزمان آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی ساخته شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محققان دانشگاه شیراز موفق به ساخت نانو ذره‌ای جدید با ویژگی‌های منحصر به فرد شدند که قادر به حذف آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی است.

«ارائه روش های نوین و تسهیل شده در طراحی و ساخت نانوساختارها» عنوان پروژه ای است که توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.

نانو ساختارها به دلیل دارا بودن ویژگی های فیزیکو شیمیایی ویژه در صنایع مختلف مورد توجه و استفاده قرار دارند. به گونه ای که توانسته اند بسیاری از موانع موجود در صنایع را رفع کنند.

اما یک مشکل در ساخت آنها استفاده از روش های شیمیایی و فیزیکی است که علاوه بر هزینه بالا باعث ورود مواد سمی به طبیعت می شود. بنابراین محققان به دنبال جایگزین کردن روش های بیولوژیک با این روش های قدیمی هستند.

در این پروژه نیز ابتدا یک نانو ذره با ویژگی جدید ساخته شد. این نانو ذره با هسته نقره و روکشی از آهن دارای ویژگی های خاصی است و می تواند آلودگی های شیمیایی و میکروبی را از محیط همزمان حذف کند.

پس این محققان موفق به ساخت این نانو ذره با روش سنتز بیولوژیک و استفاده از آن برای تصفیه فاضلاب شدند.

بر اساس این گزارش، نانوفناوری یکی از زمینه های پژوهشی بسیار بکر و جدید در علوم نوین است. دانش نانوفناوری راهگشایی امید بخش در مسیر حل مشکلات موجود در راه تولید نانوساختارها است. دستیابی به فناوری ساخت نانوساختارها می تواند توانایی کشور را در حیطه تولید محصولات برپایه نانوفناوری به شکل قابل توجهی افزایش دهد. به هر تقدیر قبل از انجام هر پژوهش کاربردی در زمینه نانوفناوری یا تولید محصول بر پایه نانوفناوری نیاز است تا نانوساختارهای مورد نیاز به نحوی اقتصادی و سهل الحصول تهیه شود. بنابراین دستیابی به دانش ساخت نانوساختارها زیربنای گسترش دانش نانوفناوری و پیشرفت کشور در این حیطه است. با توجه به گرایش روبه افزایش صنایع جهت بهره گیری از فناوری نانو در محصولات جدید، پیش بینی می شود که دانش ساخت نانوساختارها در مقیاس صنعتی در آینده بخش قابل ملاحظه ای از پتنت های به ثبت رسیده را به خود اختصاص دهد.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search