آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

مفصل مصنوعی لگن "ایران ساخت" شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با تشدید روند پیر سالی جمعیت ، ارائه خدمات و تولید کالاهای پزشکی ویژه سالمندان ، اهمیت روز افزونی یافته است. مفصل مصنوعی لگن از جمله محصولاتی است که تولید آن برای اولین بار در کشور ، توسط یک شرکت دانش بنیان انجام گرفت .

با رشد امکانات و کیفیت زندگی ، متوسط طول عمر یا همان شاخص امید به زندگی از 59 سال در اوایل انقلاب به متوسط 74 سال در سال 1398 رسیده است. همین موضوع باعث شده که درصد سالمندان در جامعه افزایش یابد . بنا بر پیش بینی ها در سال 1400 سهم سالمندان از کل جمعیت کشور ، از مرز 10 درصد عبور خواهد کرد و در سال 1430 این رقم از 26درصد نیز فراتر خواهد رفت. این مسئله به عنوان نشانه ای از توسعه روز افزون بازار پزشکی سالمندان تعبیر می شود .

به گفته متخصصین پزشکی با عبور سن افراد از 70 سال ، احتمال بالایی وجود دارد که آنها به عمل تعویض مفصل در زانو یا لگن نیاز پیدا کنند . سالانه بین 40 تا 50 هزار بیمار نیازمند تعویض مفصل زانو در کشور وجود دارد که تکنولوژی ساخت آن بیش از این در کشور بومی سازی شده است . مفصل مصنوعی لگن نیز یک محصول پرکاربرد محسوب می شود که تا قبل از این صرفاً از طریق واردات تامین می شد . مفصل مصنوعی لگن عموماً ساختاری متشکل از فلز و پلی اتیلن یا سرامیک دارد و بجای مفصل طبیعی لگن که به عللی دچار تخریب شده است در محل آن کار گذاشته می شود.

مفصل مصنوعی لگن درد ناشی از تخریب مفصل را از بین برده و می تواند توانایی بیمار در انجام فعالیت های بدنی را به نحو چشمگیری بهبود بخشد.مفصل مصنوعی لگن می تواند دامنه حرکتی فرد بیمار را بهتر کرده و کوتاهی اندام بیمار را تا حدود زیادی جبران کند. معمولاً بیماران در اثر آرتروز و ساییدگی ، بد جوش خوردن شکستگی یا عفونت به تعویض مفصل نیاز پیدا می کنند .

 

ساخت مفصل لگن مصنوعی

هادی جواهری مدیر عامل شرکت خدمات پزشکی دوستان نیک در این رابطه گفت : این شرکت اولین تولید کننده مفصل زانو در کشور بود و به ضرس قاطع می توان گفت که این مجموعه علمی پژوهشی اولین و تنها تولید کننده مفصل مصنوعی لگن در کشور محسوب می شود که تا پیش از این از تولید کنندگان آمریکایی ، کره ای و چینی خریداری می شد .

جواهری افزود : در حال حاضر 17 تا 20 درصد بازار از مفصل مصنوعی لگن تولید شده توسط مجموعه ما استفاده می کند ، قریب 300 تا 350 جراح با ما همکاری دارند و بسیاری از بیمارستان های ارتوپدی کشور به صورت مستقیم این محصول را از شرکت خریداری می کنند. وارد کنندگانی که مفصل مصنوعی لگن را وارد می کنند ، معمولاً آن را با نرخ 5 تا 7 میلیون تومان به مراکز پزشکی عرضه می کنند ، در حالی که محصول داخلی با نرخ 3 تا 4 میلیون و 900 هزار تومان به دست بیمار می رسد و این تفاوت قیمت مهم است . هر چند جراحی انجام گرفته برای تعویض این مفصل بسیار ساده تلقی می شود و بیمار می تواند با انجام این جراحی ساده از دردهای مزمن رهایی یابد و کیفیت زندگی اش را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش دهد ، اما تکنولوژی ساخت این محصول ساده نیست و برای تولید آن نیاز مند فناوری بالای هستیم .

مدیر عامل خدمات پزشکی دوستان نیک در ادامه بیان کرد : این محصول باید کاملاً شبیه استخوان باشد و پس از آن که در بدن بیمار جا گرفت ، نباید برای حرکت و سیستم ایمنی بدن فرد دریافت کننده مشکلی ایجاد کند ، به همین خاطر تولید آن نیازمند مواد اولیه و ماشین آلات خاص و نسبتاً پیچیده ای است که باید در یک فرایند دقیق علمی به تولید محصول بیانجامد . در حال حاضر نیز با همکاری یک شرکت فرانسوی در حال تولید سیمان ارتوپدی هستیم که در کلیه عمل های مربوط به تعویض کاربرد دارد و تا به حال در کشور تولید نشده است .

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search