آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

چشم‌ها تایپ می‌کنند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محققان کشورمان موفق به ساخت سیستمی شدند که در آن افرادی با ناتوانی حرکتی وگفتاری با حرکات چشم خود امکان تایپ برایشان فراهم است.

لحظه ای تصور کنید که دچار دندان درد بسیار شدیدی شده اید اما توانایی بیان آن به افراد دیگر و درخواست کمک از سوی آنها را ندارید. اینکه فردی نتواند نیازها و خواسته های خود را بیان و با اطرافیان ارتباط برقرار کند، خود درد بزرگی است. افرادی در جامعه زندگی می کنند که به دلیل مشکلات عصبی از نظر حرکتی ناتوان هستند و گاها نمی توانند حتی صحبت کنند. برای مثال می توان به بیماران دچار فلج مغزی اشاره کرد.

محققان در دنیا در تلاش هستند تا با ساخت ابزارهایی این افراد بتوانند ارتباط راحت تری با دیگران برقرار کنند. واسط های مغزی یکی از راه ها برای برقراری این ارتباط هستند.

پژوهشگران ایرانی نیز در این مسیر قرار گرفته اند تا با ساخت تجهیزاتی کاملا داخلی رفاه را به جامعه هدیه دهند. این محققان در دانشگاه اصفهان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری موفق به ساخت واسط مغزی شدند که فرد دچار ناتوانی به وسیله آن می تواند با حرکات چشم خود منظورش را تایپ و از این طریق با دیگران ارتباط برقرار کند.

آزمایشگاه فناوری اعصاب دانشگاه اصفهان، از چندی پیش در زمینه مدارهای واسط مغز-رایانه فعالیت می کند، تاکنون توانسته است یک سیستم کمک ارتباطی توسعه دهد که امکان تایپ و بیان منظور را برای افرادی با ناتوانی حرکتی وگفتاری فراهم می کند.

در این سیستم از طریق هدبندی که روی سر کاربرد قرار می گیرد سیگنال های الکتریکی چشم ثبت می شود و کاربر با استفاده از آن بدون دست و تنها با حرکت چشم تایپ را انجام می دهد.

همچنین تغییر مغز برای بهبود یکی از کاربردهای دیگر واسط های مغز و رایانه است. این سیستم کاربرد دیگری نیز دارد و آن برای کودکانی است که اختلال توجه و تمرکز دارند. به این صورت که نخست سیگنال های مغزی ثبت و برای کامپیوتر ارسال می شود. پس از آن کامپیوتر سطح توجه را مشخص می کند. پس از آن کاربرد به یک بازی وصل می شود و با ارسال عدد محاسبه شده برای این بازی می تواند آن را کنترل کند. این اقدام باعث افزایش سطح توجه می شود و کمک می کند توجه در سطح بالایی نگه داشته شود.

در این دستگاه سیستم های ثبت سیگنال های عصبی، بازی و فرآیند پردازش سیگنال همه توسط محققان ایرانی توسعه داده شده است تا به شکل مناسب در کنار یکدیگر قرار گرفته و کارآمدی لازم را برای مردم و جامعه ایرانی داشته باشد.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search