آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

سیستم هوشمند آبیاری بارانی در 600 هکتار از اراضی خوزستان طراحی شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با تلاش متخصصان یک شرکت دانش بنیان، سیستم هوشمند آبیاری بارانی لینیر در مزرعه ای به وسعت 600 هکتار به بهره برداری می رسد.

ایران کشوری گرم و خشک است که با کمبود منابع آب شیرین مواجه است.

با این حال حجم عظیمی از منابع آب کشور در بخش کشاورزی به هدر می رود.این یعنی هر چه سریع تر باید به فکر اصلاح روش های آبیاری باشیم تا لااقل از گسترش بیشتر بحران جلوگیری کنیم.

آبیاری هوشمند سیستمی است که آبیاری زمین مورد نظر را با توجه به نیاز آن زمانبندی کرده و به صورت خودکار، در زمان های مختلف زمین را آبیاری می کند.

برخلاف کنترلرهای آبیاری قدیمی که بر اساس برنامه ها و تایمرهای از پیش تعیین شده عمل می کنند، کنترلرهای آبیاری هوشمند آب وهوا، شرایط خاک، تبخیر و میزان آب مورد نیاز گیاه را می سنجند و به شکل خودکار زمانبندی آبیاری را برای شرایط حال حاضر محل تنظیم می کنند.

 

نیما ترابی فارسانی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان "یاور سارنیا" با بیان این که فعالیت های این شرکت در دو، سه سال اخیر معطوف به پروژه های بزرگ طراحی و اجرای سیستم های هوشمند آبیاری تحت فشار بوده اظهار داشت: سیستم طراحی شده شامل 18 دستگاه لینیر است که به طور همزمان کار می کنند. هم اکنون فاز اجرای این سیستم در حال پیگیری است و در مرحله بعد با طراحی سیستم کنترل مرکزی نسبت به هوشمندسازی سیستم آبیاری تحت فشار اقدام خواهد شد.

وی در خصوص مزایای سیستم های هوشمند آبیاری تحت فشار گفت: این سیستم که با سنجش رطوبت خاک، امکان آبیاری خودکار در زمان بهینه را فراهم می کند، ضمن جلوگیری از اتلاف آب به بالا بردن راندمان سیستم و کم کردن مصرف انرژی و صرفه جویی در نیروی انسانی و همچنین کاهش تنش وارده به گیاه کمک می کند.

ترابی خاطرنشان کرد: راندمان آبیاری سیستم های بارانی به تنهایی حدود 60، 70 درصد است که با مدیریت هوشمند آن امکان بهره برداری بهینه از منابع آب موجود و صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب به میزان یک سوم تا یک دوم فراهم می شود.

وی با بیان این که این قبیل سیستم های هوشمند آبیاری به اقتضای شرایط و به صورت منحصر به فرد برای هر مزرعه طراحی و اجرا می شود در خصوص میزان اشتغالزایی این مجموعه دانش بنیان گفت: با آغاز اجرای این طرح برای حدود 40 تا 50 نفر اشتغالزایی می شود که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم همین میزان اشتغالزایی را حفظ کنیم.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search