آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

بیوفیلتر حذف فلزات سنگین پساب آبکاری در کشور ساخته شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محققان یک شرکت دانش بنیان با بهره گیری از سالها تجربه در خصوص تولید فراورده های بیوتکنولوژی موفق به تولید بیوفیلتر تصفیه کننده آب و پساب آلوده به انواع ترکیبات سمی شدند

همگام با رشد صنعتي و اقتصادي و توليد انواع مختلف تركيبات و مواد شيميايي به طور ناخواسته موادي متنوعی چون انواع فلزات سنگين و سمي، سیانید، آرسنیک، نیترات، نیتریت، فسفات و ... به طبيعت وارد مي شود كه براي محيط زیست و انسان ها مشكلات و برای سایر جانداران خطرات جدي به همراه دارد.


در این میان با توجه به بحران کم آبی در بسیاری از کشورها، آلودگی آب و میزان پساب تولیدی دارای اهمیت بیشتری است. این مساله استفاده از روش های مناسب جهت تصفیه آب و پساب آلوده به مواد سمی، قابل استفاده کردن آب های آلوده و استفاده مجدد از پساب کارخانه ها را اهمیتی دوچندان بخشیده است.


نرجس مبلی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان «پویا ژن آزما» که در زمینه تولید بیوفیلتر تصفیه آب و حذف پساب آلوده فعالیت دارد اظهار داشت: امروزه از بیوتکنولوژی با تکیه بر میکروارگانیزم ها جهت تصفیه پساب¬های صنعتی نیز استفاده می شود که به بیوفیلتر معروف است.


بیوفیلترهای ساخته شده در این شرکت دارای یک مخزن ساده استوانه ای است که میکروارگانیزم ها در داخل آن بر روی بستر مناسب تثبیت شده اند. این بستر ضمن حفظ میکروارگانیزم ها با فراهم آوردن سطح کافی توانایی تثبیت یک میلیون میکروارگانیزم در فضایی به قطر5/0 سانتی متر را داراست.
وی درباره سازوکار عملکرد این دستگاه تصفیه گفت:دستگاه تصفیه بر اساس حجم آب ونوع پساب طراحی و ساخته می شود که آب یا پساب به صورت کانتینیوز تصفیه می شود. مواد سمی موجود در آب و پساب آلوده حین عبور از روی بستر، بسته به نوع ماده سمی، توسط میکروارگانیزم ها با مکانیزم های مختلف شامل تجزیه کامل، اکسیداسیون و احیا و جذب بیولوژیک، حذف می-شوند. در این سیستم فرایند تنظیم pH ، حذف ذرات جامد (در صورت نیاز) و حجم ورودی و خروجی به صورت خودکار کنترل می شود و نیازی به اپراتور یا کاربر جداگانه ندارد.


مبلی تصریح کرد: سیستم بیوفیلتر تصفیه کننده پساب به گونه ای طراحی شده که اگر میزان پساب واحد 5 تا 10 مترمکعب در روز باشد حجم سیستم بیوفیلتر حدود 1.2*1.5 مترمکعب است و حالت موبایل (قابل حمل) دارد به طوری که در واحدهای صنعتی که حجم پساب تولیدی آنها چندان زیاد نیست دو کارخانه می توانند از یک دستگاه استفاده کنند.


وی درباره نحوه تغذیه سیستم بیوفیلتر گفت: بسته به حجم و ترکیب پساب ها ورودی به سیستم هر شش ماه تا دو سال یکبار نسبت به شارژ یا تعویض میکروارگانیسم ها اقدام می شود.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search