آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

فناوری ساخت کیت های سنجش آب بومی سازی شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایران رتبه اول تولید ماهی قزل آلا را در جهان دارد. شرکت های دانش بنیان با ساخت محصولاتی مانند کیت سنجش آب نقشی اساسی در توسعه پرورش آبزیان ایفا می کنند ، فعالیت این شرکت ها و همت متخصصان جوان ، کشور را به یکی از 25 کشور اول جهان در تولید آبزیان تبدیل کرده است.

امروزه در حدود 47 درصد از ماهیان و آبزیانی که در جهان به مصرف انسان می رسد ، از طریق صنعت پرورش آبزیان تولید می شود . بر اساس پیش بینی فائو تا سال 2030 سهم تولیدات آبزی پروری از صید آبزیان پیشی می گیرد. با توجه به افزایش تاثیر فناوری در میزان تولید ماهیان و عدم کارایی روش های سنتی ، ستاد توسعه فناوری های آب ، خشکسالی فرسایش و محیط زیست مستقر در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سعی کرد تا شرکت های دانش بنیان را با فرصت های کاری جدید در حوزه شیلات آشنا کند . بومی سازی پرورش ماهیان در قفس یکی از طرحهای موفقی است که توسط این ستاد راهبری شد . تزریق دانش به این بخش و هدایت نیروی متخصص و شرکت های دانش بنیان به این حوزه باعث شد تا تولید آبزیان با احتساب « پرورش ماهی در قفس » در سال 97 به 490 هزار تن برسد .


یکی از فناوری های موثر در ازدیاد تولید ماهی ، کیت سنجش آب است . میزان کیفیت آب و مواد درون آن ، تاثیر چشمگیری در کیفیت و کمیت ماهیان پرورش یافته دارد . به همین منظور کیت های سنجش جداگانه ای برای پایش کیفیت آب تولید می شود. کیت های سنجش کنترل کیفیت آب شامل کیت های آمونیاک، نیترات، نیتریت، پی اچ و فسفات هستند که دانش فنی تولید آن به صورت کامل در داخل کشور بومی سازی شده است .


کیت های مذکور، برای استفاده در مزارع تکثیر و پرورش آبزیان شامل انواع ماهی و میگو و همچنین جهت استفاده در آکواریوم های آب شور و شیرین کاربرد دارد.

 

بومی سازی 5 کیت اصلی

بیتا ارچنگی مدیر عامل شرکت پیام آبزیان اروند بیان می کند این شرکت موفق شده تا فناوری 5 کیت کنترل کیفیت آب را بومی سازی کند . این کیت ها قابلیت استفاده هم زمان در آب های شور و شیرین را دارد. این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر اضافه کرد که واحد تحقیق و توسعه این شرکت دانش بنیان توانسته دو کیت جدید برای سنجش غلظت قلیایی آب و همچنین کیت سنجش میزان اکسیژن آب را تولید کند.

 

محصولات آنها با یک پنجم قیمت نمونه خارجی به بازار عرضه می شود ، با این همه از نظر کیفیت تفاوت چندانی با نمونه خارجی ندارند . مدیر عامل این شرکت اظهار کرد : تیم کاری ما شامل متخصصین و اساتید دانشگاهی هستند ، به همین خاطر محصولات تولید شده از نظر کیفیت بسیار خوب هستند ، اما هنوز موفق به معرفی کامل این محصولات به بازار نشده ایم ، به همین خاطر هنوز واردات محصولات مشابه خارجی بالا است . وی افزود این مسئله نشان می دهد که بازاریابی تا چه اندازه در معرفی محصولات دانش بنیان موثر است و علاوه بر کار علمی باید به جنبه های تجاری کار نیز توجه ویژه داشت .

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search