آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

پوشش‌های مقاوم‌ساز «ایران‌ساخت» شدند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک شرکت دانش‌بنیان توانسته است پوشش‌های پلی‌اوره را که در مقاوم‌سازی و جلوگیری از خوردگی سازه‌های مهندسی و ساختمانی کاربردهای ویژه و گسترده‌ای دارد، بومی‌سازی کند تا بخشی از نیاز صنایع به این محصول دانش‌بنیان، با تولیدات ایران‌ساخت تامین شود.

خوردگی و زنگ‌زدگی آفت مرگبار سازه‌های فلزی است. هزینه‌ای که برای جایگزینی سازه‌های پوسیده و بازسازی آن‌های می‌شود سر به فلک می‌کشد. ماجرا وقتی غم‌انگیزتر است که این آفت به جان سازه‌های عظیم نفتی، خطوط لوله انتقال آب و یا نفت بیفتد.

اما فناوری به کمک حل این مشکل آمده و پوشش‌های نانویی، راه را بر پوسیدگی، خمیدگی و ضربه بسته‌اند. پوشش پلی اوره یکی از محصولاتی است که می‌تواند سازه‌های فولادی را در برابر خوردگی‌، آتش، الکتریسیته و حتی زلزله عایق کند‌.

این پوشش در سازه‌های بتنی هم کاربردش را به خوبی نمایان کرده است واین نوع سازه‌ها را در برابر ضربه‌، خوردگی شیمیایی‌، آتش ودیگر آسیب‌ها مقاوم می‌کند.

آب بندی وعایق در برابر نشت و نفوذ، از دیگر کاربردهای پوشش پلی اوره به شمار می‌رود.

پلی‌اوره جایگاه و کاربردهای گسترده خود را در صنایع پیشرفته دنیا یافته و به عنوان یک محصول وارداتی، در کشورمان استفاده می‌شود. اما فعالان فناور شرکت دانش‌بنیان «رودآب پژوهان اروند» این محصول را با دانش فنی بومی، ایران‌ساخت کرده‌اند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان از کاربردهای وسیع پوشش پلی اوره در صنایع نفت، پتروشیمی و آب می‌گوید و ادامه می‌دهد: با استفاده از این پوشش مخزن‌هایی که نفت و فرآورده‌های شیمیایی را نگهداری می‌کنند‌، لوله‌هایی که این مواد یا دیگر سیالات را منتقل می‌کنند و همچنین سازه‌ها پالایشگاه‌ها در برابر آسیب‌ها حفظ می‌شود.

 

سیدمحسن سجادی، با بیان این‌که استفاده از پوشش پلی اوره هزینه‌های هنگفت برای تعویض سازه‌های فرسوده را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، عنوان می‌کند: در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا، هزینه سرمایه‌گذاری اولیه را قدری افزایش می‌دهند اما برای مدت طولانی‌تری از زیر‌ساخت‌ها استفاده می‌کنند. به طور مثال خطوط عظیم انتقال نفت یا آب شرب، جزو پروژه‌های کلان به شمار می‌رود که عمر مفیدی حداکثر 50ساله دارند. اما اگر این پوشش روی خطوط لوله سوار شود، عمر مفیدشان قطعا به بالای 100 سال خواهد رسید.

 

این فعال فناور، از تولید این پوشش با دانش فنی بومی می‌گوید و ادامه می‌دهد: ماده اولیه این پوشش ها در داخل کشور ترکیب و فرآوری شده وبه روی سازه مورد نظر پاشیده می‌شود. حتی در مناطق زلزله‌خیز می‌تواند مقاومت دیواره‌ها را تا میزان 10 برابر افزایش دهد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «رودآب پژوهان اروند»، به کاربردهای این محصول در حوزه های دفاعی تحت شرایط خاص اشاره می‌کند ومی‌گوید: در صنایع دفاعی و نظامی نیز می‌توان این محصول را تحت شرایط فرآوری خاصی به عنوان پوشش ضدگلوله، با کارآمدی بسیار بالا استفاده کرد.

 

سجادی از کاربردهای این محصول دانش‌بنیان در صنایع و پروژه‌های کشور مثالی بیان می‌کند: در یکی از خطوط انتقال آب شرب جنوب کشور، به طول 70 کیلومتر و قطر 900 میلی متر، نیاز به جایگزینی به دلیل فرسودگی وجود دارد. این کار بالغ بر 200میلیارد تومان هزینه در پی دارد، اما با همین شرایط و صرف هزینه‌ای کم‌تر از 30 میلیارد تومان می‌توان با استفاده از این پوشش، همین سازه را تا 50 سال دیگر مورد استفاده قرار داد.

این فعال فناور از ضرورت ترویج و فرهنگ‌سازی استفاده از فناوری‌های نو در صنایع و اهمیت آن می‌گوید و می‌افزاید: استفاده از محصولات دانش‌بنیان و فناور باید به طور جدی در صنایع فرهنگسازی شود، چراکه عمده صنایع نسبت به تحولات مقاومت نشان می‌دهند و عمدتاً از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند، این در حالی است که صنعت باید پویاترین بخش جامعه باشد.

 

سجادی به نقش نهادهای متولی حوزه علم و فناوری در ترویج این موضوع تأکید می‌کند و ادامه می‌دهد: نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به عنوان یک متولی و سیاستگذار این حوزه، سازنده و اثربخش است. کار ترویجی این معاونت می‌تواند نقش مهمی در آماده سازی و همراه کردن بخش صنعت با فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان ایفا کند.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search