آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

تجهیزات ایران‌ساخت «طیف سنجی می‌کنند»

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی موفق شده است دستگاه‌های طیف‌سنج را که دارای فناوری‌ پیشرفته‌ای هستند و در صنایع مختلف کاربرد دارند، با دانش‌ فنی و قطعه‌های ساخت داخل، بومی سازی کند و به مرحله تجاری‌سازی برساند.

شناخت خاصیت یک ماده بدون شناخت مواد تشکیل‌دهنده‌اش ممکن نیست. تجهیزاتی که بتوانند با تحلیل دقیق و موشکافانه‌ای از ماده از اسرار درونی‌اش خبر بدهند، وجود دستگاه‌هایی با فناوری پیشرفته و حساسیت بالا است.

دستگاه‌هایی مانند اسپکتروفتومتری برای طیف‌سنجی و آنالیز مواد مختلف، کاربردی ویژه در آزمایشگاه‌ها پیدا کرده‌اند. تجهیزاتی که اگرچه بسیار پرکاربرد، اما جزو کالاهای خاص و گران‌قیمت به‌شمار می‌روند که با توجه به فناوری پیشرفته، معدود کشورهای برخوردار از فناوری تولیدشان، این توانمندی را در اختیار کشور دیگری قرار نداده‌اند.

فناوران کشورمان اما در مسیر بومی سازی این فناوری گام برداشته‌اند و این دستگاه‌ها را در داخل کشور تولید و به مرحله تجاری‌سازی رسانده‌اند.

ناصر شکوفی مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان طیف‌سنج تجهیز پیشرفته، از اهمیت این دستگاه در شناخت خواص و طیف سنجی مواد مختلف می‌گوید و ادامه می‌دهد: حدود 12 دستگاه در این شرکت تولید و تجاری‌سازی شده است که عمدتاً برای اندازه‌گیری و آنالیز ترکیبات به کار رفته در مواد گوناگون استفاده می‌شوند.

این فعال فناور با بیان این‌که دستگاه‌ها طیف‌سنجی کاربردهای گوناگونی در حوزه‌های فناوری و همچنین صنایع تجاری و دفاعی دارد، اضافه می‌کند: طیف‌سنج‌ها جزو محصولات دانش‌بنیان های‌تک به شمار می‌روند و اندک کشورهایی که از فناوری ساخت چنین دستگاه‌هایی برخوردارند، آن را در اختیار دیگر کشورها قرار نمی‌دهند. این در حالی است که آزمایشگاه‌های آنالیز مواد، صنایع گوناگون، حوزه‌های اموزشی و پژوهشگران به این تجهیزات نیازی مبرم دارند.

وی با اشاره به تأمین نیاز کشور به این محصول دانش‌بنیان با فناوری بومی می‌افزاید: با توجه به اهمیتی که این دستگاه داشت و نیازی که به آن احساس می‌شد، با همان دقت و کیفیت نمونه مشابه خارجی تولید و به حوزه‌های نیازمند این دستگاه ارائه دادیم.

شکوفی، با یبان این‌که تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌های خارجی این تجهیزات را تولید می‌کنند و اغلب شرکت‌هایی که خود را تولیدکننده می‌دانند، به نوعی استفاده کننده فناوری همین شرکت‌ها هستند، ادامه می‌دهد: پیش از تحریم‌ها نیز تهیه این دستگاه‌ها با دشواری‌های بسیاری مواجه بود، الان که به هیچ عنوان امکان خریداری این دستگاه‌ها وجود ندارد، اما خوشبختانه این تجهیز فناور و پیشرفته در کشورمان تولید شده است.

مدیرعامل طیف‌سنج تجهیز پیشرفته، از ساخت قطعات این طیف‌سنج‌ها به کمک شرکت‌های داخلی می‌گوید و ادامه می‌دهد: بالغ بر 15 شرکت داخلی همکاری داریم که قطعه‌های دستگاه‌های طیف‌سنج را در کشور خودمان تولید می‌کنند. این همکاری و تعامل زمینه‌ای شد تا این محصول دانش‌بنیان در داخلی بومی‌سازی و به معنای واقعی ایران‌ساخت شود.

این فعال دانش‌بنیان، وجود ظرفیت صادراتی را نشان‌دهنده توانمندی این محصول در رقابت با نمونه‌های خارجی می‌داند و می‌افزاید: خوشبختانه درنمایشگاه سال گذشته، زمینه‌ای شد تا طیف‌سنج‌های تولید این شرکت به مشتریان خارجی معرفی شود. بازخوردهای بسیار خوبی داشتیم و امسال نیز توانستیم بیش از 10 دستگاه را صادر کنیم.

شکوفی از ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان و متخصصان داخلی به واسطه تولیدات این شرکت دانش‌بنیان می‌گوید و ادامه می‌دهد: 15 نفر در حوزه‌های شیمی، اپتیک، میکروالکترونیک و دیگر حوزه‌های فناوری در این شرکت مشغول به‌کارهستند. این در حالی است که بیش از 15 شرکت درگیر تولید قطعات در کشور بیش از 100 نفر را به واسطه این شرکت و به طور غیر مستقیم به اشتغال گمارده‌اند.

 

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search