آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

ستون‌های استخراج DNA ایران ساخت شدند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک شرکت دانش بنیان داخلی توانسته است با بومی سازی دانش فنی تولید ستونهای استخراج DNA و RNA نیاز آزمایشگاه‌های ژنتیک مولکولی و پزشکی را تامین کند.

 

اسیدهای نوکلئیک فصل مشترک همه جانداران می باشند و از زنجیره های طویل مولکولی که مهمترین اطلاعات ژنتیکی را در داخل خود دارند تشکیل شده و جایگاه مهمی را در بروز و شناخت ویژگیهای وراثتی به خود اختصاص داده اند.

برای استخراج این اسیدهای نوکلئیک حامل اطلاعات ژنتیکی، از ستونهای مخصوص استخراج استفاده می شود. تولید این ستونهای استخراج که درکیتهای خالص سازی بکارمی رود اگر چه بسیار پر کاربرد و حائز اهمیت فراوانی می باشد اما تاکنون در انحصار امریکا و کشورهای اروپایی و برخی کشورهای پیشرفته آسیایی بوده است. یکی از شرکتهای دانش بنیان کشورمان موفق شده است برای نخستین بار، این ستونهای کیت استخراج DNA و RNA را بومی سازی کند.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان «زیست فن آوری زند» از تولید ستون و کیتهای استخراج DNA و RNA در کشور می گوید و ادامه می دهد: با این ستونها اسیدهای نوکلئیک از سلولها و بافتهای موجودات مختلف قابل استخراج است .

حسین کمال الدینی با بیان اینکه بافتهای مختلف موجودات حاوی اطلاعات ژنتیکی هستند عنوان می کند: با این ستونها، اسیدهای نوکلئیک از بافتهای مختلف بدن انسان مانند خون و بافتها، همچنین از باکتریها، قارچها و بافتهای مختلف گیاهان و حیوانات قابل استخراج است.

به گفته این فعال فناور، ستونهای استخراج، اسیدهای نوکلئیک را از سایر ناخالصیهای درون سلولی مانند پروتئین ها، چربیها، قندها و نمکهای محلول، جدا و در اختیار پژوهشگران ژنتیک قرار می دهد.

وی به تولید این محصول با دانش فنی بومی اشاره می کند و ادامه می دهد: شرکتهای خارجی تولیدکننده این محصول، دانش فنی را به انحصار خود در آورده و در اختیار کشور دیگری قرار نمی دهند. ما نیز از مهندسی معکوس فراتر رفتیم و با دانش فنی بومی خودمان به شیوه ای انحصاری این ستون را تولید کردیم.

کمال الدینی از رضایت بخش بودن کارایی این محصول در آزمایشگاهها می گوید و ادامه می دهد: تولید کنندگان کیتهای استخراج DNA و RNA عمده ترین مشتری این محصول دانش بنیان هستند. فعالان آزمایشگاهی حوزه های پزشکی، گیاه پزشکی، دامپزشکی، میکروبیولوژی، خون و سلولهای بنیادی از این کیتها استفاده می کنند.

مدیر عامل شرکت زیست فن آوری زند به تولید سایر مواد و محلولهای لازم در کیتهای استخراج اشاره می کند و می افزاید: ستون استخراج جزء اصلی از مجموعه کیت استخراج DNA و RNA به شمار می رود و برای عملکرد صحیح، باید تمامی اجزاء کیت نیز مهیا باشد که در این رابطه شرکت انواع کیتهای خالص سازی نیز تولید شده است.

این فعال فناور، ایران ساخت بودن و کیفیت هم پای نمونه خارجی ضمن قیمت پایین‌تر را از ویژگی‌های مهم این محصولات می‌داند و ادامه می دهد: ستون‌های این کیت‌ها به طور کامل در ایران ساخته شده است و تمام بخشهای مورد نیاز در بازار داخل یافت می شود.

 

کمال‌الدینی کیفیت بالا در کنار قیمت پایین‌ را مزیتی برای حمایت از این کالای داخلی عنوان می‌کند و می‌افزاید: قیمت پایین تمام شده یک پنجم نمونه مشابه خارجی بوده و با توجه به سایه گستردن تحریمها، که سبب شده است کیتهای مشابه خارجی با قیمت بسیار بالا و با زمان و دشواری زیاد تهیه شود، شرکت ما را به نخستین تولید کننده این ستون‌ها در داخل کشور تبدیل کند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان از فعالیت 4 نفر بطور مستقیم در فعالیتهای تولید این ستونها اشاره می کند و ادامه می دهد: تجهیزاتی را که برای تولید این ستونها در اختیار نداشتیم در شرکت طراحی و به کمک متخصصان داخلی و همکاری با صنعت ساختیم، بطوریکه تولید این ستونها هم اکنون به مرحله نیمه صنعتی و تولید نیمه انبوه رسیده و ظرفیت تولید ماهانه 25000 ستون فراهم شده است

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search