آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

شرکت‌های دانش‌بنیان به کمک تولید ماده مؤثره دارویی آمدند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک شرکت‌ دانش‌بنیان داخلی توانسته است در مسیر تولید ماده مؤثره یکی از داروهای پرکاربرد اعمال جراحی و شیمی درمانی گام بردارد.

تولید و فرآوری دارو، بیش از هرچیز محتاج و وابسته مواد اولیه و مؤثره دارویی است. دانش و فناوری تولید یا به اصطلاح «سنتز» ماده مؤثره، دغدغه اصلی برای تولید و فرآوری داروهاست. فرآیند سنتز در تولید ماده مؤثره داروهای مختلفی مدد گرفته می‌شود و داشتن دانش فنی، مهم‌ترین نیاز برای انجام چنین فرآیندی است.

از تعداد بی‌شمار دارو با نام‌ها و نشان‌های مختلف، داروی « اندانسترون» است که به طور عمده بعد از عمل جراحی به کار می‌رود. بیمار پس از عمل جراحی ممکن است دچار تهــوع شود یا در برخی موارد اســتفراغ کند؛ این حالت اگرچه ممکن است اتفاق بیفتد و شایع باشد اما حس ناخوشایندی را در بیمار ایجاد می‌کند.

داروهای مختلفی با درصدهای عوارض کم یا زیاد، برای حل این مشکل به کار می‌روند که « اندانسترون» هم در میانشان قرار دارد. این دارو علاوه بر این که اثرمندی و کارایی خود را در حل این مشکل بیمار نمایان کرده، عارضه‌های اندکی به همراه می‌آورد. این دارو شیمی درمانی کاربرد بسیاری دارد.

اما سنتز و تولید ماده موثره اندانسترون مانند بسیاری دیگر از داروهای پیشرفته، به دانش فنی و آگاهی نسبت به فرآیندهای پیچیده نیاز دارد.

یک شرکت دانش‌بنیان دارویی داخلی توانسته است فرآیند تولید ماده مؤثره این دارو را از مرحله نخست، در کشور به سرانجام برساند. دارویی که نیاز مبرم حوزه سلامت کشور است و تأمین آن موضوعی مهم و حیاتی.

به طور میانگین سالیانه 4 تا 5 تن از این دارو در صنعت پزشکی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و این در حالی است که تا 90درصد از مواد مؤثره این دارو از طریق واردات تأمین می‌شود.

عسل فلاح تفتی با اشاره به این موضوع، از اهمیت بالای تأمین ماده مؤثره این دارو در کشور می‌گوید و ادامه می‌دهد: اندانسترون که دارویی برای درمان تهوع است، پس از اعمال جراحی یا شیمی درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان فرین دارو دانش، با بیان این‌که فرآیند سنتز و تولید ماده مؤثره این دارو از نخستین مراحل، مهم‌ترین مزیت این شرکت‌ دانش‌بنیان است، عنوان می‌کند: تولید ماده مؤثره دارو، نیاز به عبور از مراحل مختلف سنتز و خالص سازی دارد. در حالی که اکثر شرکت‌ها فرآیند سنتز را صرفاً تا یک مرحله قبل انجام می‌دهند، توانستیم فرآیند سنتز را از ابتدایی ترین مراحل انجام دهیم.به طور کلی فرآیند سنتز در 5 مرحله صورت می‌گیرد. همچنین 3 مرحله‌ خالص سازی انجام می‌شود و در نهایت به ماده مؤثره برای تولید داروی اندانسترون می‌رسیم.

 

فلاح تفتی، مقرون به صرفه بودن تولید داخلی این دارو را اشاره می‌کند و می‌گوید: تولید و فرآوری این ماده مؤثره، مراحل پیچیده و طولانی را می طلبد که به دانش فنی بالا نیاز دارد. به دلیل همین پیچیدگی‌ها، بسیاری از شرکت‌ها ممکن است واردات ماده اولیه را ترجیح دهند، اما با توجه به ظرفیت بالایی که در حوزه سلامت و نیاز مبرم به این دارو وجود دارد، ساخت داخل آن کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه خواهد بود.

وی ادامه می‌دهد: با گام هایی که در تولید این ماده مؤثره از مراحل ابتدایی ان برداشته‌ایم، در حال ورود به مسیر تولید انبوه و صنعتی این دارو هستیم.

این فعال فناور از همکاری یک تیم 4 نفره دانش‌آموخته می‌گوید و ادامه می‌دهد: این تیم 4 نفره در حوزه‌های داروسازی صنعتی، شیمی دارویی و شیمی تخصص دارند.

فلاح تفتی با بیان این‌که تولید ایران‌ساخت این محصول می‌تواند ضمن تأمین نیاز داخلی کشور، به بازار دیگر کشورهای منطقه وارد شود، ادامه می‌دهد: قطعا این محصول دارای ظرفیت بازار داخلی بالایی است، علاوه بر این برای ورود به بازارهای منطقه با استفاده از ظرفیت ایران به عنوان یکی از شاهراه‌های دارویی منطقه توانمندی و ظرفیتی منحصر به فرد دارد. بر همین اساس، با توجه به شمار اندک تولیدکنندگان این دارو در خاورمیانه، در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم به ضمن تولید انبوه داخلی این محصول به بازار کشورهای همسایه راه پیدا کنیم.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search