آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

ابزارهای پزشکی ایران‌ساخت به کمک ضایعه‌های پوستی آمدند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی دستگاه کرایو را با فناوری بومی و با روشی جدید طراحی و به صنعت پزشکی و سلامت ارائه کرده است.

در درمان زخم‌ها و ضایعه‌های پوستی، روش‌ها و فناوری‌های گوناگونی استفاده می‌شود. پیشرفت‌های فناورانه در حوزه درمانی و تجهیزات پزشکی نیز با پیشرفت دانش و فناوری، به حل این مشکلات کمک کرده‌اند که از جمله این روش‌ها کرایوتراپی یا کرایودرمانی است. این روش با استفاده از گازهایی چون ازت مایع یا نیتروژن مایع، با سرد کردن ناگهانی سلول‌های ضایعه، آن را از بین می‌برد. کرایو دستگاهی است که زخم‌ها، زگیل‌ها و ضایعه های پوستی را به روش فریز کردن از بین می‌برد.

در مدل پیشین این دستگاه، از کپسول‌ استفاده می‌شد و در یک سیستم باز، گازهای مورد نیاز به هدر می‌رفت، اما اکنون با روش نوآورانه یک شرکت دانش‌بنیان، دستگاه کرایو برقی را با فناوری بومی و طراحی منحصر به فرد، تولید کرده است.

فهیمه خوارزمی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نیماطب دانش با بیان این‌که دستگاه کرایو برقی برای نخستین بار توسط این شرکت، طراحی و ساخته شده و دارای گواهی ثبت اختراع است ، این دستگاه برای درمان زخم ها بوسیله سرما استفاده می‌شود.

خوارزمی، درباره عملکرد دستگاه کرایو برای درمان ضایعات پوستی توضیح می‌دهد: این دستگاه کرایو منبع حاوی گازهای سردکننده است. دستگاه سرمای شدیدی را روی ضایعه پوستی متمرکز می‌کند که باعث انجماد بافت می‌شود. ضایعه پوستی پس از گذشت زمان از بدن جدا می‌شود.

این فعال فناور با بیان این‌که دستگاه ساخته شده توسط این شرکت دانش‌بنیان به صورت بسته طراحی شده است و گازهای سردکننده را هدر نمی‌دهد، اضافه می‌کند: این روش بر مبنای تخریب سلول‌های هدف با سرد کردن ناگهانی آن‌ها است، اما در روش‌های معمول، گازها به محل مورد نظر اسپری می‌شود که گاز راه هدر می‌دهد. اما در دستگاهی که توسط این شرکت دانش‌بنیان طراحی و تولید شده است، گاز در یک سیستم بسته به ضایعه می‌رسد و هدر نمی‌رود.

مدیرعامل نیما طب دانش، با اشاره به استفاده این تجهیزات در مراکز درمانی و مطب‌ها گفت: خوشبختانه کارآمدی این دستگاه به اثبات رسیده است و پاسخ‌های درمانی که از بیماران دریافت شده، به طور کامل نشان از کارآمدی و اثرمندی آن را در مقایسه با نمونه‌های مشابه نشان می‌دهد.

وی از قیمت رقابتی دستگاه کرایو برقی ایران‌ساخت گفت و ادامه داد: در حالی که این دستگاه کیفیتی هم‌پای نمونه‌های مشابه خارجی دارد و ضمنا از هدررفت گازهای مورد استفاده نیز جلوگیری می‌کند، با قیمتی حدود 16 میلیون تومان و چندبرابر پایین‌تر از وارداتی‌ها به فروش می‌رسد.

 

خوارزمی همچنین از تولید منبع نور سرد جراحی با تغذیه اضطراری گفت و ادامه داد: این دستگاه، نور مورد نیاز جراحی‌های آندوسکوپی را تأمین می‌کند و با بهره‌گیری از منبع ذخیره انرژی داخلی از مشکلات قطع شدن برق هنگام جراحی، جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به توانمندی رقابتی این دستگاه گفت: بازار بسیار خوبی در کشور برای این تجهیزات وجود دارد و در حالی که نمونه آلمانی این دستگاه تا 80 میلیون تومان به فروش می‌رسد، محصول دانش‌بنیان ساخت داخل با قیمتی چند برابر پایین‌تر به فروش می‌رسد.

به گفته خوارزمی، این دستگاه ها در هنگام جراحی معاینه آندوسکوپی، به کار می‌رود و ضمن تأمین نور کافی برای جراح، کمترین میزان حرارت را به بدن بیمار منتقل می‌کند.

 

مدیرعامل نیما طب دانش، از همکاری دانش‌آموختگان حوزه‌های فناوری اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در این شرکت دانش‌بنیان جمعی از متخصصان دانش‌آموخته دانشگاهی فعالیت می‌کنند که در حوزه‌هایی چون روان‌شناسی بالینی، الکترونیک، شیمی و مهندسی پزشکی فعالیت می‌کنند. علاوه بر اشتغال این چند نفر، زمینه به کارگیری تعدادی از متخصصان و دانش‌آموختگان به صورت غیر مستقیم فراهم شده است.

 

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search