آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

بسته‌بندی‌ها هوشمند می شوند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با تولید کامپاندهای هوشمند و وظیفه‌دار، توانسته است گامی در تولید بسته‌بندی‌های هوشمند بردارد.

محصولی که به بازار عرضه می‌شود، به ویژه اگر ماندگاری با مدت معینی داشته باشد، نیازمند بسته‌بندی است که بتواند ضمن آسیب نرساندن به ماده اصلی، به ماندگاری بیش‌تر آن کمک کند.

اکنون یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان، با گروهی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف پاکت‌های بسته‌بندی پیشرفته فعال و هوشمند و همچنین گرانول های مستربچ برای ساخت ظروف بسته بندی صنایع مختلف جهت کنترل اتمسفر داخلی ظروف را تولید و به بازار روانه کرده است.

رسول لسان خوش مدیرعامل "بسپار پیشرفته شریف" با بیان این‌که هدف از تولید این محصول دانش‌بنیان کمک به صنایع غذایی و صنعتی کشور است، اظهار کرد: تولیدکنندگان محصولات کشاورزی تولیدی برای مصرف داخلی و صادراتی، افزایش تازگی و زمان ماندگاری از این نوع بسته‌بندی‌ها استفاده می‌کنند.

 

این فعال فناور با اشاره به ارائه مستربچ ها و کامپاندهای وظیفه دار به صنایع پلیمری گفت: این مستربچ ها قرار است یک یا چند کارایی ویژه در محصول نهایی پلیمری را ایفا کنند. این را هم باید مد نظر قرار داد که كنترل مقدار گازهای موجود در بسته بندي، شامل اکسیژن، دی اکسید کربن، رطوبت و اتیلن برای ماندگاری ماده مهم است و وجود مواد جذب کننده گاز، كيفيت و زمان ماندگاري را بهبود می‌بخشد.

 

لسان خوش ادامه داد: از ترکیبات پلیمری حاوی افزودنی‌های نانومتری برای ایجاد ویژگی مقاومت در برابر عبوردهی گازهای گوناگون و همچنین جاذب استفاده می‌شود.

وی با اشاره به افزودن دو نوع افزودنی نانومتری به پلیمرها برای ایجاد خاصیت افزایش ماندگاری گفت: استفاده همزمان از این دو نوع افزودنی باعث ایجاد هم‌افزایی خواهد شد. نوع اول مواد عملکرد فعال (active) دارد. این ترکیبات به دو شکل می تواند به یک پلیمر افزوده شود. نوع دوم افزودنی غیر فعال یا passive است. این نوع افزودنی ذرات معدنی را شامل می شود و به دلیل ممانعت فیزیکی مانند یک سپر محافظ عمل می‌کند و از رسیدن گاز های بیرونی به مواد غذایی از طریق دیوارهای پلیمری بسته‌بندی جلوگیری می‌کند.

مدیرعامل بسپار پیشرفته شریف، افزایش کیفیت و ماندگاری محصولات و صرفه اقتصادی بالا برای صنایع مواد غذایی را از ویژگی این پلیمرها عنوان کرد و گفت: استفاده از این محصول در صنایع بسته‌بندی برای تولید کنندگان مواد غذایی، شیمیایی و همچنین برای مصرف کنندگان نهایی مزایایی را به دنبال خواهد داشت وماندگاری مواد غذایی در فروشگاه‌ها و یخچال‌های خانگی را افزایش می‌دهد.

این فعال فناور ادامه داد: عرضه محصول با ماندگاری بیش‌تر، زمینه‌ساز رونق کیفیت تولید و افزایش صرفه اقتصادی خواهد بود. به این ترتیب میزان محصولات مرجوعی کاهش و رضایت مصرف کننده نهایی افزایش خواهد یافت. مصرف کنندگان نهایی و فروشندگان راضی هستند زیرا میزان اجناس بازگشتی به تولید کننده اصلی به دلیل فاسد شدن کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به ایجاد اشتغال و ارزش افزوده توسط جمعی از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف، گفت: این شرکت دانش‌بنیان توانسته است ضمن ایجاد اشتغال و کمک به صنعت مواد بسته بندی، بخشی از نیاز وارداتی کشور به این محصولات پیشرفته را تأمین و به این واسطه، جلوی خروج ارز را بگیرد.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search