آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

ایمنوسل‌تراپی تحولی بزرگ در درمان سرطان ایجاد می‌کند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

درمان بیماری‌های سخت همچون سرطان

ذهن بسیاری را درگیر کرده است. تحقیقات علمی راهکارها و شیوه‌های نوینی را در این خصوص ارائه داده است یکی از این روش‌ها ایمنوسل تراپی است.

با ورود باکتری، ویروس یا هر عامل بیماری زا به بدن سیستم ایمنی واکنش نشان می دهد. این بخش سیستم ایمنی ذاتی است یعنی از زمان تولد همراه ما است یا اکتسابی (با تزریق واکسن) حاصل می شود. با تزریق واکسن ویروس ضعیف شده به بدن وارد و باعث تحریک و واکنش سلول ها می شود. این فعالیت در خاطر سلول ها می ماند. اگر این اقدام به صورت دستکاری شده (مصنوعی) با هدف خاص انجام شود اساس روشی است که به آن ایمنوسل تراپی می گویند. در این روش غیرطبیعی تحریک سیستم ایمنی برای رسیدن به خواسته محققان صورت می گیرد. محققان با پژوهش و تحقیق در این حوزه نوین قصد دارند به جنگ با سرطان بروند. روشی که به کمک درمان های رایج آمده و پیشرفت های اخیر جهانی امیدها برای درمان سرطان با این روش را افزایش داده است.

 

در ایمنوسل تراپی پزشکان از روش های فعال، غیر فعال یا مجموع دو روش استفاده می کنند. رضا شیرکوهی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیحاتی درباره ایمنوتراپی به روش فعال ارائه داد و گفت: در این روش جداسازی سلول های ایمنی با گرفتن خون افراد انجام می شود. پس از آن این سلول ها در مجاورت آنتی ژن تومور قرار می گیرند و تحریک می شوند. سلول های تحریک شده به بدن افراد تزریق شده و واکنش علیه آن آغاز می شود. اما در ایمنی به روش غیر فعال با انواع دارو مبارزه با سلول های سرطانی آغاز می شود. در روش درمان سرطان خون با «كار تی سل تراپی» لنفوسيت های «T» مهندسی شده ساخته می شود كه قابليت شناسايی و انهدام سلول های سرطانی را دارد، اين سلول ها دسته ای از سلول های سيستم لنفوسيتی هستند و با تزريق اين سلول های مهندسی شده به فرد مبتلا اين سلول ها می توانند سلول های بدخيم را از بين برند.

 

به گفته این متخصص حوزه ژنتیک، بسیاری از محققان معتقد هستند که پیشرفت در ایمنوسل تراپی انقلابی بزرگ برای درمان سرطان ایجاد می کند. در ایران نیز داروهایی در این زمینه تولید می شود که خود اتفاق مناسبی است اما برای پیشرفت و حرکت سریع در این حوزه و دستکاری های ژنتیکی نیاز به امکانات و آزمایشگاه های پیشرفته است. در حوزه «کار تی سل» مراکز فعالی در کشور مشغول فعالیت هستند و امیدواریم به زودی این فعالیت ها به نتیجه مورد نظر برسد. برای دستیابی به فناوری در این حوزه دانشمندان و محققان خوبی در ایران وجود دارند. البته ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز نقش حمایتی خوبی در این زمینه داشته است و با حمایت از طرح های پژوهشی و شرکت های فعال، زمینه گسترش حرکت های علمی در این زمینه را فراهم کرده است.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search