آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

نبض خودرو با یک تماس در دست راننده قرار گرفت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک شرکت دانش‌بنیان

سامانه‌ای حفاظتی برای خودرو طراحی و به بازار تجاری عرضه کرده است که بدون نیاز به اینترنت و با استفاده از تماس تلفنی، می‌تواند کنترل بخش‌های گوناگون خودرو را، با دقتی بالا و از راه دور در اختیار مالک آن قرار دهد.

مهم‌تر از در اختیار داشتن یک وسیله کارآمد مانند خودرو، نگهداری و حفاظت از آن است. پیشرفت و توسعه فناوری، قابلیت‌های زیادی را در حوزه سامانه‌های حفاظتی خودرو واقعیت بخشیده و باعث شده دارندگان این کالای نه چندان ارزان، تا حدودی از بابت حفظ وسیله نقلیه خود آسوده خاطر باشند. اما این سامانه‌ها هنوز هم کاستی‌هایی دارد. یک شرکت دانش‌بنیان داخلی به کمک دانش فنی بومی متخصصانش، توانسته بخش قابل توجهی از ایرادهای نمونه‌های خارجی را در نمونه ایران‌ساخت «سامانه حفاظتی ماهواره‌ای خودرو» برطرف کند.

محمدرضا فیاض‌بخش مدیرعامل تعاونی دانش‌بنیان پیشتاز الکترونیک درباره این سامانه حفاظتی گفت: سیستم حفاظتی خودرو با استفاده از ماهواره و تلفن همراه، بر روی تمامی خودروها نصب می‌شود. این سامانه با استفاده از ماهواره‌های مکان‌نما، سیگنال‌های موبایلی بدون نیاز به بستر اینترنت، ردیابی، رهگیری، کنترل و اطلاع دقیق از شرایط خوردو را ممکن می‌کند.

وی افزود: تلفیق فناوری موبایل و سیستم‌های امنیتی و حفاظتی خودرو منجر به شکل گیری ایده این سامانه شد و با استفاده از فناوری بومی، نمونه ایران‌ساخت این دستگاه در کشور به تولید انبوه رسیده است.

به گفته این فعال فناور، این سامانه با تعداد زنگ‌های موبایل ، امکان کنترل بخش‌های گوناگون ماشین را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به طور مثال بعد از تماس و یک بوق، خودرو قفل می‌شود یا با دو بوق تلفن، خودرو خاموش می‌شود. هنگامی‌که پیامک یا اینترنت در دسترس نباشد، این سامانه می‌تواند با تماس تلفنی، عملکرد خودرو در بخش‌های مختلفی که مورد نیاز مالک باشد، کارآمدی خود را به نمایش بگذارد.

کارآمدی نسبت به نمونه‌های خارجی

فیاض بخش با بیان این‌که این سامانه از مزیت‌هایی نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی و داخلی بهره‌ می‌برد، عنوان کرد: قیمت مقرون به‌صرفه، دسترسی راحت‌تر، امکان کنترل بر قسمت‌های مختلف، بی نیازی از اینترنت و عاری بودن از مشکلات ناشی از قطع آن برخی از ویژگی‌های این سامانه حفاظتی به شمار می‌رود. دقت بالای این دستگاه متکی بر به کارگیری سامانه‌های رهگیری ماهواره‌ای و موبایلی است.

این فعال فناور با اشاره به سازگاری سامانه یادشده با ناوگان‌های حمل و نقلی امنیتی و حفاظتی علاوه بر خودروهای عادی، افزود: با توجه به این که سیستم حفاظتی ماهواره‌ای، مستقل از بستر اینترنت عمل می‌کند، گریبان‌گیر مشکلات و حفره‌های امنیتی بستر اینترنت مانند قطعی یا نفوذهای امنیتی نیست. بنابراین گزینه مناسبی برای تجهیز و رهگیری خودروهای انتظامی، امنیتی و تمامی خودروهایی به شمار می‌رود که باید اطلاعات مکانی‌شان بر یک بستر امن حفاظت شود. این سیستم همچنین با تکیه به کدنویسی و نرم‌افزار بومی شده، از سطح امنیتی و حفاظتی بالایی برخوردار است.

مدیرعامل پیشتاز الکترونیک، نمونه های خارجی و اغلب چینی با مشکلات و کاستی‌های متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند که سعی شد در این دستگاه، علاوه بر حل مشکلات نمونه‌های پیشین، قابلیت‌های تازه‌ای اضافه شود.

فیاض بخش یکی از ویژگی های این سامانه را اعمال محدودیت و ارائه گزارش و کنترل دقیق از سرعت خودرو برشمرد و گفت: تصور کنید خودروی شما در اختیار فرد دیگری باشد و قصد دارید محدودیت سرعتی مشخص را روی خودرو اعمال کنید. این سامانه می‌تواند ضمن کنترل شرایط خودرو، گزارش دقیق و لحظه‌ای از سرعت خودرو در حال حرکت ارائه کند.

وی افزود: همچنین این سامانه می‌تواند وضعیت تغییر سکون خودرو را به طور دقیق در اختیار راننده بگذارد. با استفاده از اطلاعات 35 ماهواره، شعاعی 72متری برای خودروی ساکن تعریف می‌کند و در صورتی که خودرو جابه‌جا شد، فارغ از روشن یا خاموش بودن خودرو این وضعیت را به آگاهی مالک آن می‌رساند.

این فعال فناور، همچنین عملکرد و دقت این سامانه را با بهره گرفتن از سامانه‌های ره‌یاب ماهواره‌ای، منحصر به فرد دانست و گفت: قیمت سامانه یادشده نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی به مراتب کم‌تر است و با عددی کم‌تر از یک‌سوم نمونه خارجی به مشتری عرضه می‌شود.

به گفته مدیرعامل پیشتاز الکترونیک، با اندک تغییرات سخت افزاری این دستگاه، می تواند در حوزه نظامی هم به کار بسته شود. این دستگاه، قابلیت تبدیل شدن به دستگاهی برای کنترل موشک های دوربرد، قابل کنترل از هر نقطه در جهان ،همچنین کنترل ناوهای جنگی و یا غیر جنگی، زیردریایی ها و همچنین ساخت بمب های ماهواره ای متحرک با قابلیت کنترل از تمام نقاط دنیا را داراست.

گفتنی است، این شرکت دانش‌بنیان برای طراحی و ساخت این سامانه و تبدیل آن به یک محصول تجاری قابل عرضه به بازار، دانش فنی متخصصان حداقل 5 نفر از متخصصان حوزه ‌های ، برق، الکترونیک و مخابرات را به کار گرفته است و سالانه با فروش میانگین 5میلیارد ریال داخلی یک پای رقابتی این نوع محصول در بازار به شمار می‌رود.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search