آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

امحای زباله‌های بیمارستانی تا پنج تن با کمک فناوری پلاسما ممکن شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با اجرای یک طرح ملی فناوری؛

امحای زباله‌های بیمارستانی تا پنج تن با کمک فناوری پلاسما ممکن شد
محققان کشورمان با بهره گیری از فناوری پلاسما موفق شدند ضمن امحای تمام زباله ها ،گازهای خطرناک آن را توسط فیلتری جدا سازی کنند.

محمودقرآن نویس مجری طرح امحای زباله های بیمارستانی به روش پلاسما درباره اجرایی شدن این طرح اظهار کرد:امحای زباله‌های بیمارستانی برای نخستین بار در کشورو درقالب یک طرح ملی فناوری با به کارگیری فناوری پلاسما امکان پذیر شد.

وی درادامه گفت :با توجه به مشکلات زیادی که در حوزه زباله های بیمارستانی و شهری در کشور وجود داشت به این نتیجه رسیدیم که باید این مشکل را از طریق فناوری "های تک" حل کنیم.در حال حاضردر بیمارستان ها برای امحای زباله از اتوکلاوها استفاده می شود که دمای حرارت این اتوکلاوها 130 درجه بوده و بیشتر باکتری ها دراین دما از بین نمی روند و مشکلات زیست محیطی زیادی را به وجود می آورند.

رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما دانشگاه آزاد با اشاره به این موضوع که هیچ کشوری حاضر نشد این فناوری "های تک " را به ما عرضه کند بیان کرد:با توجه به اهمیت امحای زباله بیمارستانی برآن شدیم تا با حمایت مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (مرکز طرح های کلان ملی فناوری)،واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد،مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما و با همکاری برخی از شرکت های داخلی ساخت و تولید تجهیزات مورد نیاز این طرح را انجام ودر داخل کشور بومی سازی کنیم.

وی درباره مهم ترین مزیت این فناوری گفت:این فناوری به وسیله مشعل های پلاسمایی که دمای آن در داخل راکتور به 1700 می‌رسد تمام زباله ها را امحا می کند و گازهای خطرناک توسط فیلتری جداسازی می شود وبا توجه به اندازه گیری های انجام شده درمحیط زیست، خروجی این دستگاه گازهای بی خطر است.

ساخت وسایل تزیینی از پسماندهای زباله

قرآن نویس خاطر نشان کرد:باقی مانده زباله‌های بعد از امحا،جسم جامدی است که در ته راکتور قرار گرفته و می توان از این پسماندها در استحکام ساختمان ها و یا ساخت وسایل تزیینی استفاده کرد.

مجری طرح امحای زباله های بیمارستانی خاطر نشان کرد:در این روش نیازی به جداسازی زباله ها نیست و تمامی زباله ها با هم وارد دستگاه شده و امحا می شوند در صورتی که در زباله سوزهای معمولی جداسازی شیشه ،فلزو پلاستیک قبل از وارد شدن به راکتور جدا شده و بقیه مواد وارد راکتور می شود .به همین دلیل بیشتر آلودگی باکتری ها از بین نمی روند و این مشکل بزرگی است که آب های زیرزمینی را آلوده کرده و یا به صورت شیرابه در روی زمین جاری می شود.

وی در ادامه گفت:فناوری پلاسما با توجه به پیچیده بودن قطعات آن می تواند در آینده توسعه پیدا کرده و ظرفیتی 1 تا 5 تنی که در حال حاضربرای امحای زباله های بیمارستانی در نظرگرفته شده را افزایش داده‌ و بیمارستان های بیشتری را تحت پوشش قراردهد.

وی با اشاره به این موضوع که در حال حاضر این فناوری در بیمارستان فرهیختگان به کارگرفته شده،گفت:در صورت تقاضای شهرداری و بیمارستان های دیگر امکان افزایش ظرفیت امحای زباله ها وجود دارد . همچنین به کارگیری این فناوری برای ظرفیت های 50 تن به بالا این امکان را فراهم می کند که انرژی حاصل از خروجی این راکتورها را تبدیل به برق کرده و حتی قابل فروش به توانیر باشد.

قرآن نویس ضمن تاکید بر این موضوع که اهمیت این فناوری مربوط به مشعل ساخت داخل است،گفت:این مشعل که در کشور تولید شده حدود 100 ساعت به صورت پیوسته آزمایش شده وبه عنوان یک مشعل تولیدی بومی در کشور برای امحای زباله های بیمارستانی مطرح است.

وی خاطر نشان کرد:در آینده می توانیم برای اجرای این طرح و فروش این فناوری با کشورهای منطقه ارتباط برقرار کرده و برای این کشورها نیز به درخواست ظرفیت شان طراحی و تولید داشته باشیم.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search