آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

انرژی خورشیدی پایان گازهای گلخانه‌ای را رقم می‌زند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دسترسی به انرژی پاک و تنوع سبد انرژی یکی از دغدغه‌های محققان در تمام کشورهای دنیا است،

از این رو تبدیل نور خورشید با استفاده از فناوری به انرژی خورشیدی یکی از راهکارهایی است که می‌تواند کمبود انرژی در کشورها را جبران کند.

با توجه به گستره تابش نور خورشید استفاده از ظرفیت و پتانسیل موجود در این نعمت الهی یک راهکار اساسی برای تولید نیرو و برق است که با به کارگیری فناوری های روز می توان از این انرژی پاک و تجدید پذیر،مقدار قابل توجهی برق تولید کرد.


با توجه به استقبالی که از انرژی‌های تجدید پذیر در دنیا شده، فعالیت های زیادی در جهت تولید انرژی از تجدید پذیرها انجام گرفته،یکی از این تجدید پذیرها انرژی خورشیدی است که با استفاده از نور و گرمای خورشید برق تولید می‌کند.


در حال حاضر و پس از انجام تحقیقات بسیار،محققان به این نتیجه رسیده اند که یکی از روش‌های اصلی کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از افزایش گرمایش زمین،استفاده از انرژی‌های تجدید پذیربه خصوص انرژی خورشیدی است به همین منظور اغلب کشورها تلاش بر ساخت نیروگاه‌های خورشیدی دارند.

انرژی خورشیدی یکی از منابع تولید انرژی تجدید پذیر برای تولید انرژی برق است.این درحالی است که تولید برق بدون گازهای گلخانه ای از قبیل منو اکسید کربن CO و دی اکسید کربن CO2 و متان یکی از پاک ترین ، بی ضررترین و در دسترس ترین منابع تولید برق پاک است.


همه این‌ها در حالی صورت می‌گیرد که با توجه به تغییرات در اقلیم آب و هوایی،جایگزینی انرژی‌های پاک از جمله انرژی خورشیدی با سوخت‌ های فسیلی یک راهکار مفید و موثربه نظر می‌رسد.


آبگرمکن‌های خورشیدی و حمام خورشیدی،گرمایش و سرمایش ساختمان و تهویه مطبوع خورشیدی،آب شیرین کن خورشیدی، خشک کن خورشیدی،اجاق‌های خورشیدی و کوره خورشیدی از جمله مواردی است که می توان انرژی خورشیدی را در آن ها کاربردی کرد.

تامین یک درصد برق دنیا از طریق انرژی خورشیدی
بر اساس آمار ارائه شده، 4 درصد از میزان برق اتحادیه اروپا از طریق انرژی خورشیدی تامین می شود که با توجه به برنامه ریزی های انجام شده انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ سایت‌های انرژی خورشیدی سه برابر بیشتر از میزان فعلی برق‌رسانی کنند و در سال ۲۰۳۰ این میزان به 13 برابر هم برسد.
بنابر آمارها تا پایان سال 2016، نیروگاه‌های خورشیدی با توان تولید ۷۸ گیگاوات تأسیس شده که این ظرفیت برابر با ظرفیت ۷۸ نیروگاه اتمی عظیم یا ۱۵۰ نیروگاه زغال‌سنگ است که این موضوع از ظرفیت‌های بالای انرژی خورشیدی خبر می‌دهد.

 

تولید 7500 مگاوات برق تا سال 2030 در کشور
با توجه به اینکه کشورمان از 365 روز سال 300 روز آفتابی را در اختیار دارد و گستره تابش خورشید در کشور ما بسیار فراگیر است باید از پتانسیل‌های موجود بهره گرفت واز ظرفیت‌های انرژی خورشیدی برای تولید گرما و برق و نیرو استفاده کرد.این در حالی است که برخی از محققان بر این باورند که ایران در صورت تجهیز مساحت بیابانی خود به سامانه‌های دریافت انرژی تابشی می‌تواند انرژی مورد نیاز بخش‌های گسترده‌ای از منطقه را نیز تأمین و در زمینه‌ صدور انرژی برق فعال شود.


ایران قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۷۵۰۰ مگاوات برق از انرژی خورشیدی تولید کند که این میزان بیش از هفت برابر برق تولیدی از نیروگاه اتمی بوشهر است.


با توجه به غنی بودن ایران از نظر منابع طبیعی از جمله انرژی های تجدید پذیر، زمینه لازم برای تولید هرگونه انرژی پاک وجود دارد و به راحتی با استفاده از فناوری‌های روز می‌تواند میزان چشمگیری از برق و نیروی کشور را از طریق انرژی خورشیدی تولید کند.


فعالیت‌های بسیاری در زمینه تولید انرژی خورشیدی از حدود 25 سال پیش انجام شده و در حاضر محققان توانسته اند به نتایج خوبی در این حوزه دست یابند.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search