آژمان مهاجر ویزای کانادا شینگن تضمینی فوری مالتی توریستی تحصیلی کاری اقامت دائم دانشجویی

اخبار فناوری های نوین

آب اصلاح شده؛ راه نوین تامین آب

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بازچرخانی آب یا آب اصلاح شده یکی از جدیدترین موضوعاتی است

که در حوزه فناوری مطرح شده است. موضوعی که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری نیز به دنبال اجرایی کردن آن است.

بازچرخش آب یکی از فناوری هایی است که در دنیا مرسوم است و به عنوان روشی برای کاهش مصرف آب مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. نتیجه تحقیقات اخیر نشان می دهد که دنیا در آینده با معضل بی آبی مواجه خواهد شد که این معضل همه گیر در اثر تغییرات جغرافیایی زمین، آلودگی آب های سطح زمین، کاهش نزولات آسمانی و عدم مدیریت صحیح این نزولات عمده دلیل کاهش آب مصرفی در زمین است. برخی محققان و کارشناسان در این میان دست به کار شده اند تا راه های جبران این خسارت بزرگ را بررسی و اجرایی کنند. 

یکی از راه های جبران کمبود آب در دنیا، استفاده حداکثری از آب های موجود است که یکی از این روش ها، بازچرخش آب است. بازچرخش آب به نوعی فناوری گفته می شود که بر اساس آن، آب های غیر قابل شرب و فاضلاب ها به آب های قابل استفاده تبدیل می شوند و دوباره به چرخه طبیعت باز می گردند.

 

توسعه فناوری بازچرخانی آب در کشور 

در واقع آب اصلاح‌شده یا آب بازیافتی آبی است که پس از طی فرآیندهایی مواد مضر، جامد و ناخالص آن خارج می شود و برای رفع نیازهای مختلف صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. این آب اگر به صورت کامل تصفیه شود به عنوان آب شرب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در بازچرخانی آب، فاضلاب به آب های قابل مصرف تبدیل می شود و در بخش های مختلفی چون 

آبیاری فضای سبز، امکانات ورزشی، باغ های خصوصی، شستشوی ماشین، کشت هیدروپونیک، پرورش آبزیان، گلخانه ها، صنعت نوشیدنی، آبیاری زمین های گلف، تفریحات آبی، سیستم های خنک کننده، برج های خنک کننده، ساخت بتن، تغذیه آبخوان ها، مرداب ها، باتلاق ها، تقویت منابع آب های آشامیدنی سطحی و تغذیه آبخوان برای استفاده آب شرب، مورد استفاده قرار می گیرد. 

ایران نیز یکی از کشورهایی است که با بحران کمبود آب، هدر رفت و عدم مدیریت آب های موجود مواجه است به همین دلیل باید از فناوری های موجود در دنیا برای کاهش مصرف آب و جبران خسارات ناشی از کاهش آب های موجود استفاده کنیم. شاید آب اصلاح شده یکی از روش هایی باشد که بتواند تا حدودی کمبود آب در کشور را جبران کند و راه نجاتی برای نسل آینده پیش پایمان بگذارد. اهمیت این موضوع در حدی است که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال توسعه فناوری های این حوزه است و از طرح ها و ایده های نو در این حوزه استقبال می کند.

logonokhbegan6.png
logo-samandehi

پیام مدیر

سامانه بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان برای شما کاربران عزیز ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. شما می توانید با مراجعه به سامانه نوآوران و نخبگان نسبت به ثبت طرح و ایده های خود اقدام فرمایید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی با شماره تلفن09302740763 در ارتباط باشید. ما صمیمانه در کنار شما خواهیم بود

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 بانک اطلاعات نوآوران و نخبگان. All Rights Reserved.

Search